پرستار کود در منزل

 چرا پرستار نوزاد ؟

پرستار نوزاد در سبک زندگی امروزه نقش به سزایی ایفا می کند. پدر مادرها به دلیل مشغله های کاری و دانشگاهی عموما نمی توانند به صورت تمام وقت پیش نوزادان خود باشند. یا مادران شاغل دولتی بسته به نوع شغل آن ها ممکن است از مرخصی های بعد از زایمان هم استفاده کنند.

ما در مرکز پرستاری ناجی به صورت شبانه روزی آماده خدمات رسانی و مشاوره به همه مادران عزیز هستیم.

پرستار نوزاد کیست؟

پرستار نوزاد شخصی است که در نبود پدر یا مادر به مراقبت از نوزاد می پردازد. مسلما هیچ خانواده ای عزیز دلبند خود را تمام وقت و همیشه پیش پرستار نمی گذارد. معمولا پرستاران نوزاد به صورت ساعتی یا روزانه کار می کنند تا زمانی که خود مادر از سر کار به منزل برگردد. در بعضی موارد خانواده ها ترجیح می دهند بجای گذاشتن نوزاد به مهد او را در خانه نگهداری کند به همین علت پرستار نوزاد می تواند خدمات پرستاری شبانه روزی در منزل باشد.

پرستار کودک چه کار می کند؟

او به برنامه ریزی برای شیر خوردن، تعویض لباس، حمام کردن و بازی و وقت گذاشتن برای نوزاد باید بپردازد. حتی در صورت مهارت بیشتر می تواند آشپزی، تمیز کردن خانه، خانه داری و خیلی از کار هایی که یک مادر در صورت حضور در خانه انجام می شد را انجام دهد. تمامی این کارها با توجه به دستمزد، امنیت و رفاهی که برای خانواده و نوزاد فراهم می کند بسیار حائز اهمیت است.


پرستار نوزاد

7 وظیفه پرستار نوزاد :

مهمترین وظیفه پرستار نگهداری و مراقبت از نوزاد است.

 • تغذیه و مراقبت در هنگام شیر خوردن
 • تعویض لباس
 • حمام کردن و شستشو
 • بازی و محبت کردن به نوزاد
 • توانایی آرام کردن گریه نوزاد
 • عوض کردن پوشک
 • مهارت های نگهداری و مراقبت نوزاد بیمار

پرستار نوزاد باید چه شخصیتی داشته باشد؟

انتخاب او از طریق مراکز معتبر و باسابقه و اطمینان از مجوز های کسب شده شرکت باشد. بعضی از این خصوصیات پرستار نوزاد شامل : سلیقه، شخصیت،مهارت، ارزش،شرایط روحی و خانوادگی،شرایط جامعه، تایید اخلاقی و… باید حتما بررسی شود. خانم ها و دختران جوان و مادرانی که در شغل پرستاری کار می کنند به دلیل روحیات نزدیکی که به این کار دارند بهترین گزینه محسوب می شوند. ترجیحا از پرستاری دارای رشته تحصیلی کودکیاری یا روانشناسی با بازه سنی 25 تا 40 استفاده کنید.


پرستار نوزاد

8 مهارت پرستار نوزاد

 • علاقه به پیشرفت فردی و اجتماعی
 •  ارتباط نزدیک همراه با اعتماد با والدین و نوزاد
 • خلاقیت در برنامه ریزی
 • مسئولیت و تعهد فوق العاده در کار
 • کنار اومدن با شرایط غیر قابل انتظار
 •  بررسی بهداشتی اسباب بازی ها
 • صبور با محبت و شوخ طبع و پر انرژِی
 • حفظ آرامش در شرایط حساس

بعضی از نوزادان متاسفانه به دلایل مختلف پس از به دنیا آمدن ممکن است شرایط خاص و مشکلاتی داشته باشند. که به دلیل شخصیت روحی و احساسی مادر پس از زایمان بهتر است نگهداری نوزاد به پرستار سپرده شوند. پرستاری از نوزاد بیمار، تجربه ای حساس، ناراحت کننده و استرس ‌زا است. احساسات، گریه یا شوک ناگهانی مادران پس از یک اتفاق بد برای نوزاد  خطرناک تر از هر چیز دگریست. چون توانایی عکس العمل سریع و درست را در لحظه های گوناگون از مادر می گیرد. این مسئله به وسیله پرستاران نوزاد برطرف می شود چون تمام تمرکز او به نگهداری و مراقبت نوزاد است.


پرستار نوزاد

5 نمونه از رفتار پرستار نوزاد بیمار

1- هنگامی که نوزاد روی سطح صاف به پشت خوابیده باشد سرفه کردن خیلی خطرناک است. برای بالا نگه داشتن سرش پرستار باید یک کتاب یا حوله زیر تشک نوزاد زیر رختخواب بگذارد.

2- از مرطوب کننده هوا برای حفظ رطوبت هوای اتاق و خانه نوزاد استفاده کند. مرطوب کننده هوا باید بخار آب سرد باشد تا به کم شدن سرفه و گلودرد نوزاد و همچنین تنفس بهتر او کمک کند. چون هوای خشک گاهی اوقات باعث تشدید سرفه و تنگی نفس می شود.

3- پرستار  دمای خانه را بسته به میزان سرد و گرم شدن بدن کودک بین 65 تا 70 باید تنظیم کند.

4- پرستار باید توجه کند نوزاد بیمار نیاز به استراحت و خواب دارد. باید جلوی آلودگی های صوتی را بگیرد و استفاده از وسایل برقی مثل جارو برقی، تلویزیون، موبایل و… را به حداقل برساند.

5- در زمان بیماری نوزاد پرستار باید بسته به سن او مایعات فراوان مثل آب، آب میوه رقیق،شیر، سوپ بدهد و جوری باشد که معده او اذیت نشود و دقت داشته باشد که اولین نکته برای بهبود بیماری های نوزادان حفظ مایعات و رطوبت هواست.

عشق و محبت به نوزاد

تفاوت پرستار نوزاد با دیگر شغل های هم رده این است که بسیار لذت بخش و جذاب است.5 نمونه از کارهای لذت بخشی که یک پرستار می تواند انجام دهد این است که :

–  کنار و همراه نوزاد باشد.

– برای نوزاد لالایی بخواند.

– برای نوزاد شعر و آواز بخواند.

– دست نوزاد را نوازش کند.

–  نوزاد را در آغوش بگیرد.

این رفتار های مطمئنا مورد رضایت پدر و مادر نوزاد هم هست. از دید دیگر کمک شایانی به رشد نوزاد و حس ارتباط و صمیمیت هرچه بیشتر پرستار با نوزاد می شود.

سخن آخر 

مرکز پرستاری ناجی تجربه و سابقه کافی را در خدمات پرستاری دارد. و به خوبی شرایط حساس پرستاری از نوزاد را درک کرده و شما خانواده های عزیز را به صورت تمام وقت پشتیبانی و راهنمایی می کند.

در صورت نیاز به مشاوره و اطلاع از شرایط پرستاران و هرگونه سوال دیگری با مرکز پرستاری ناجی در ارتباط باشید.