پرستاری در منزل

پرستاری در منزل

افراد شاغل بیشتر ساعات روز را در بیرون از منزل می گذرانند و ممکن است زمان لازم برای رسیدگی به کودکان، سالمندان یا بیمارانی که در خانه دارند را نداشته باشند. به همین دلیل استخدام پرستار در منزل می تواند به این افراد کمک بسیاری کند و با استفاده از خدمات حرفه ای پرستاری در منزل ، گزینه های منحصر به فرد و مراقبت های دلسوزانه ای در خانه به ارمغان آمده اند و تجربه ثابت کرده است که بیماران، سالمندان و کودکان در محیط خانه و در کنار عزیزان خود احساس بهتری دارند

خدمات پرستاری در منزل

رفع نیازهای روزمره و توجه به بهداشت، تغذیه و تحرک بیماران و سالخورده ها، مدیریت برنامه ی دارویی، تجویز دارو، واکسیناسیون، نظارت بر کلیه ی فعالیت های لازم در خصوص مراقبت از بیمار و بهبود وضعیت وی و مراقبت از کودکان تنها بخشی از خدمات پرستاری در منزل می باشد.

در کل خدمات پرستاری در منزل را می توان به چند دسته تقسیم کرد:

 • پرستار سالمند در منزل: خدماتی که در این زمینه توسط پرستار ارائه می شود، با توجه به وضعیت جسمانی سالمند می باشد اما به طور کلی مراقبت از سالمند، کمک به او برای انجام امور شخصی، کنترل وضعیت سلامت جسمانی، مدیریت برنامه های دارویی و تغذیه ی سالم از جمله خدمات پرستاری در منزل برای سالمندان می باشد حتی در صورت اجازه ی شخص می توان امور مالی وی را انجام داده و برای گردش و پیاده روی به بیرون از محیط خانه برد.

پرستاری در منزل

 • پرستار کودک در منزل: با توجه به شرایط کاری برخی از والدین یا در مواردی که مراقبت از کودک بر عهده ی یکی از والدین بوده استفاده از خدمات پرستاری در منزل برای مراقبت از کودک یک گزینه ی مناسب است علاوه بر این یکی دیگر از خدمات پرستاری در منزل برای کمک به مادران باردار و شیرده می باشد برخی از مادران در ماه های آخر بارداری، با تجویز پزشک نیاز به استراحت مطلق دارند، در این موارد برای کمک به مادر در انجام کارها می توان از خدمات پرستاری در منزل بهره برد و پس از تولد نیز، پرستار در مراقبت و امور مربوط به نوزاد به مادر کمک می کند.

پرستاری در منزل

 • پرستار بیمار در منزل: خدمات پرستاری در منزل در این موارد، شامل برخی از افراد می باشد که به بیماری های خاصی مبتلا بوده و نیاز به مراقبت های ویژه ای دارند یا پس از ترخیص از بیمارستان لازم است دوره ی نقاهت خود را در منزل کامل کنند و در این مدت نیاز است تا در محیطی شبیه به بیمارستان و تحت مراقبت پرستاران باشند این مراقبت ها شامل؛ تعویض پانسمان، تزریق سرم، چک کرن علائم حیاتی، توان بخشی و … می باشد.

مرکز خدمات پرستاری

مرکز خدمات پرستاری طیف گسترده ای از خدمات مراقبتی را ارائه می دهد که معمولا بسیار ارزان تر از بیمارستان ها، خانه های سالمندان و مهدکودک ها می باشند و این سرویس های پرستاری در منزل با دلسوزی، مراقبت و دقت بیشتری انجام می شوند.

مرکز خدمات پرستاری با ارائه ی انواع امکانات پرستاری در منزل در حال خدمت رسانی به افراد مختلفی می باشد اما در اولین گام این مراکز باید دارای مجوزهای لازم بوده تا شما بتوانید با خیال آسوده کودکان، بیماران یا سالمندان خود را به دست پرستاران این موسسات بسپارید و سپس با کادر مجرب خود این اطمینان را به شما بدهند که بدون هیچ نقصی تمامی امور به بهترین شکل و سر وقت انجام خواهند شد معمولا افرادی که در مرکز خدمات پرستاری مشغول به کار هستند، در 4 رده ی پرستار، کمک پرستار، فیزیوتراب و مراقب در حال انجام وظیفه می باشند.

پرستاری در منزل

 • پرستار شخصی است که دارای تحصیلات دانشگاهی در رشته ی پرستاری بوده و پس از گذراندن دوسال کارآموزی در بیمارستان، موفق به اخذ مدرک خود می شود.
 • کمک پرستار فردی است که پس از گذراندن دوره های کمک پرستاری، می تواند به پرستار و تیم مراقبت کمک کند.
 • فیزیوتراپ دارای مدرک کارشناسی و بالاتر در رشته ی فیزیوتراپی است این فرد باید دارای تخصص کامل در زمینه فیزیوتراپی اندامی، تنفسی و توانبخشی باشد.
 • مراقب ها افرادی هستند که در زمینه نگهداری مراقبت از کودک و سالمند و بیمار دارای تجربه می باشد و معمولا تحصیلات دانشگاهی در این زمینه ندارند و برای ارائه ی خدمات به صورت 24 ساعته استخدام می شوند.

همچنین مرکز خدمات پرستاری در منزل برای رفاه حال مراجعه کنندگان اقدام به ارائه ی امکانات بیشتری نموده که در زیر به تعدادی از این موارد اشاره خواهیم کرد:

 1. ارائه ی مشاوره در زمینه خرید تجهیزات پزشکی

 2. اعزام پزشک توسط مرکز خدمات پرستاری برای رسیدگی به وضعیت بیمار

 3. در صورتی که بیمار به امکانات آی سی یو نیاز داشته باشد، می توان از مرکز خدمات پرستاری کمک گرفت.

 4. برخی از مراکز خدمات پرستاری، دارو و لوازم مصرفی بیمار را که پزشک تجویز نموده به منزل شخص بیمار ارسال می کنند.

پرستاری در منزل

خدمات پرستاری شبانه روزی

مراکز ارائه ی دهنده ی خدمات و امکانات پرستاری در منزل تحت هر شرایطی اولویت خود را در پشتیبانی و ارائه ی امکانات مراقبتی در بالاترین سطح ممکن، قرار داده اند.

زمانی که بیمار، افراد سالخورده و کودکان شما نیاز به امکانات و خدمات پرستاری شبانه روزی داشته باشند این مراکز در کنار شما بوده و در انجام کارها و فعالیت های روزانه و مراقبت های پزشکی به صورت ۲۴ ساعته به شما کمک می کنند.

تعرفه خدمات پرستاری در منزل

تعرفه خدمات پرستاری در منزل

تعرفه خدمات پرستاری در منزل، توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تعیین می شود به طور کلی استفاده از خدمات پرستاری در منزل برای نگهداری از بیمار، سالمند و کودک، از لحاظ اقتصادی به صرفه بوده و نسبت به هزینه های خانه سالمندان، مهد کودک و بیمارستان ها بسیار مناسب تر است و شما دقیقا محیطی همانند این مکان ها را در خانه ی خود با کمترین هزینه و در عین حال اثربخشی بیشتر خواهید داشت.