پرستار کودک, سلامت کودک, نکات

مادران شاغل و مدیریت بزرگ کردن کودک و کار به طور هم زمان

مادران شاغل و بزرگ کردن کودک

تعداد مادرانی که شاغل هستند روز به روز در حال افزایش است. مادرانی که به صورت تمام وقت شاغل هستند، با نزدیک شدن به پایان مرخصی زایمان، ممکن است مضطرب شوند. بعضی از مادران شاغل که مرخصی زایمان ندارند، می توانند از پرستار نوزاد کمک بگیرند. همچنین ممکن است مادر برای تقسیم انرژی بین کار و خانواده احساس گناه کند. یا از این که کودک خود را به پرستار کودک می سپارد احساس عذاب وجدان کند. ولی مادران باید بدانند که جای نگرانی نیست؛ بسیاری از مادران شاغل قبل از آن ها این موقعیت سخت را به راحتی پشت سر گذاشته اند. در این مطلب به روش هایی برای ایجاد تعادل بین کار کردن و نگه داری از کودکان اشاره می کنیم.

  • یک پرستار کودک خوب پیدا کنید و رابطه ی خوبی با او ایجاد کنید

یکی از راه هایی که تأثیر به سزایی در از بین بردن احساس گناه و غم در مادران شاغل می شود، استخدام پرستار کودک است. تنها کاری که لازم است انجام دهید، پیدا کردن یک پرستار کودک حرفه ای یا یک مرکز مراقبت از کودکان مناسب است. پس از آن دیگر جای نگرانی نیست. فقط سعی کنید به طور مرتب با فردی که مراقبت از کودک دلبندتان را بر عهده گرفته در ارتباط باشید. از آن ها بخواهید وضعیت تغذیه و رشد فرزندتان را به طور مرتب به شما گزارش دهند. در طول روز از طریق تماس تلفنی و ویدیویی با کودکتان در ارتباط باشید. از عادات کودک خود از پرستار بپرسید، تا زمانی که به خانه باز می گردید، نه شما و نه کودکتان احساس غربت نکنید.

  • با همسر خود تقسیم وظایف کنید

تقسیم وظایف می تواند تأثیر به سزایی در نظم بخشیدن به وضعیت مادران شاغل داشته باشد. نزدیک به پایان مرخصی زایمان، با هم هماهنگ شوید. برای تقسیم کارهای منزل و مراقبت از کودک برنامه ریزی کنید. هم چنین برای تنظیم برنامه ی واکسیناسیون کودک و بردن او به مطب دکتر در صورت مریض شدن هماهنگ باشید.

مدیریت کار و تربیت کودکان برای مادران شاغل

حتی دقیق ترین برنامه ها هم ممکن است به هم بریزد. ممکن است شرایط اضطراری برای پرستار کودک شما پیش آید، مراکز نگهداری از کودکان تعطیل شوند، یا شرایط دیگری مانند همه گیری ویروس کرونا باعث شود که نتوانید فردی را برای نگه داری از کودک خود پیدا کنید. بنابراین داشتن یک پرستار پشتیبان، که معمولاً یکی از دوستان نزدیک یا اعضای خانواده است، می تواند در این شرایط کمک بسیار زیادی به شما بکند.

  • از مدیر و همکاران خود در محل کار درخواست حمایت کنید

از مدیر خود بخواهید در شرایط اضطراری مانند بیماری کودکتان با شما همکاری کند. همچنین برای مرخصی زایمان، مرخصی استعلاجی، مرخصی ساعتی (اگر نیاز است در طول روز به خانه بروید و به کودک خود سر بزنید) با او صحبت کنید. معمولاً شرکت ها زمانی در روز را برای شیردهی به مادران کودکان تا دو سال در نظر می گیرند.

  • تهیه ی غذا و کارهای منزل را مدیریت کنید

پرستاری از کودکان و آماده کردن غذا و انجام دادن کارهای خانه هم زمان با یک دیگر کار بسیار سختی است. سعی کنید برنامه ی غذای هفتگی داشته باشید که سردرگم نشوید. غذاهای پر زحمت و نظافت خانه را برای آخر هفته ها و روزهای تعطیل در نظر بگیرید. در این کارها نیز حتماً از همسر خود انتظار همکاری داشته باشید، او نیز به اندازه ی شما در انجام این کارها سهم دارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *