استخدام پرستار, استخدام پرستار سالمند, پرستار در منزل, پرستار سالمند, تعرفه پرستاری, خدمات پرستاری

راهنمای استخدام پرستار سالمند در منزل

Elderly nurse at home

سالمندی پدیده‌ای جداناپذیر از زندگی انسان‌ها است. زمانی فرا خواهد رسید که عزیزان ما به‌عنوان افراد سالمند قادر به انجام وظایف شخصی خود نخواهند بود. سالمندان باتوجه‌به سبک زندگی و وضعیت جسمانی که در آن قرار دارند، مشکلات متفاوتی را تجربه می‌کنند. در چنین شرایطی مراقبت از سالمندان امری انسانی و ضروری می‌باشد؛ اما باتوجه‌به مشغله‌های کاری و فکری امروزی مراقبت از سالمندان بسیار سخت شده است.

کم‌توانی نزدیکان سالمند در نگهداری از عزیزانشان و ضرورت مراقبت از آنها اهمیت استخدام پرستار را پررنگ‌تر می‌کند. ارائه خدمات به سالمندان می‌تواند در مرکز پرستاری و یا به‌صورت استخدام پرستار سالمند در منزل انجام شود؛ اما هر اختلالی که در اثر فرایند پیری اتفاق می‌افتد به منزله جداکردن آنها از تعلقاتشان نمی‌باشد.

امروزه با توج ه‌به روند صعودی افزایش جمعیت نگهداری از سالمندان در خانه‌ها راحت‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر از مراکز خدماتی است؛ به‌علاوه سالمندان ترجیح می‌دهند که دوران پیری خود را در منزل شخصی خود سپری کنند. اگر قصد ارائه خدمتی ارزشمند به باارزش‌ترین گنجینه زندگی خود را دارید در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

حضور پرستار سالمند در منزل

دوران سالمندی مصادف است با اختلالات ذهنی و مشکلات جسمی. در دوران سالمندی مشکلات به حدی هستند که فرد توان انجام کارهای شخصی و روزانه خود را نیز ندارد؛ در چنین شرایطی استخدام پرستار سالمند در منزل بهترین گزینه ممکن است.

مراقبت پرستاری به مجموعه کمک‌های پیراپزشکی اطلاق می‌شود؛ این کمک‌ها توسط شخصی باتجربه”پرستار” به سالمند و یا بیمار در طول ۲۴ ساعت شبانه‌روزی ارائه داده می‌شود. مراقبت‌های پرستار در منزل می‌تواند با توجه‌ به شرایط شخص تحت مراقبت او متفاوت باشد.

پرستار در منزل می‌تواند مشکلاتی مانند ناتوانی‌های جسمی و حرکتی، مراقبت‌های توان‌بخشی و شخصی، حمایت‌های عاطفی و یا حتی ترکیب این موارد را آسان‌تر کند.

پرستار سالمند در منزل

ویژگی‌های پرستار باکفایت

برای انتخاب پرستار سالمند در منزل بایستی بسیار دقت کنیم. شخص انتخاب شده بایستی باتجربه و آگاه به مراقبت‌های پزشکی باشد. مهم‌ترین ویژگی‌های یک پرستار حاذق و لایق عبارتند از:

 1. داشتن تجربه پرستاری: اگر قصد استخدام پرستار سالمند را دارید حتماً به مراکزی که خدمات مراقبت از سالمندان را ارائه می‌دهند مراجعه کنید. مراکز خدمات پرستاری از پرستاران باتجربه و حرفه‌ای نیرو می‌گیرد؛ بنابراین دیگر نیازی به نگرانی در مورد تجربه کاری پرستار استخدامی خود نخواهید داشت.
 2. صبور بودن: داشتن صبر و حوصله یکی دیگر از ویژگی‌های مهم برای انتخاب پرستار شایسته است. همان‌طور که می‌دانیم افراد بیمار و سالمند زودرنج و حساس هستند؛ پرستار می‌داند که ممکن است در زمان مراقبت از بیمار خود با رفتارهای تند و بچه گانه روبه‌رو شود؛ بنابراین در صورت داشتن صبر به‌راحتی و بدون ناراحتی با رفتار بیمارش کنار می‌آید.
 3. متعهد بودن به کار و رفتار حرفه‌ای: پرستاری که به کار و حرفه‌اش متعهد است معمولاً وظایف خود را به‌درستی انجام می‌دهد؛ به‌موقع سرکار حاضر می‌شود و وظایف کاری را در اولویت قرار می‌دهد؛ پاسخگوی نیاز فرد تحت مراقبتش و اطرافیان او است؛ دلسوز و مسئولیت‌پذیر است و بیمارش نقش عزیز او را دارد و مشتری!
 4. خلاقیت: پرستاری که تجربه کافی در مراقبت از بیماران دارد به شکل یکنواخت عمل نمی‌کند. پرستار حرفه‌ای خلاق است و هم صحبت و دوست بیمارش می‌شود. چنین پرستاری بیمارش را به مشارکت در فعالیت‌های ضروری تشویق می‌کند و شخصی شاداب است. روحیه شاد پرستار لازمه داشتن استعداد او در خلق موقعیت‌های هیجان‌انگیز است؛ بنابراین پرستار خلاق شاد به‌راحتی بیمار منزوی و افسرده خود را به شخصی شاداب و امیدوار به زندگی تبدیل کند.
 5. مدرک تحصیلی مرتبط با حرفه پرستاری: داشتن مدرک آکادمیک و یا گذراندن دوره‌های پرستاری یکی دیگر از مهم‌ترین معیارهای انتخاب پرستار باکفایت است. اگر بیمار نیاز به مراقبت‌های ویژه مانند فیزیوتراپی و موارد مشابه داشته باشد؛ بایستی پرستاری کاربلد در این زمینه استخدام کنید.

وظایف پرستار در منزل

پرستار کاربلد و دلسوز وظایفش را بدون امرونهی دیگران انجام می‌دهد. به‌طورکلی وظایفی که برای استخدام پرستار سالمند در منزل در نظر گرفته می‌شوند عبارتند از:

 • کنترل علایم حیاتی روزانه بیمار مانند فشارخون، ضربان قلب، نبض، حرارت بدن و …
 • ردکردن گزارش کامل از تغییرات جسمی و روحی به پزشک و یا روانپزشک مربوطه.
 • تجویز به‌موقع و اصولی داروهای بیمار.
 • نظارت کامل به سرو وعده‌های غذایی سالم.
 • تعویض به‌موقع پانسمان و تزریق آمپول.
 • همراهی بیمار در صورت داشتن برنامه منظم ورزشی و پیاده‌روی.
 • کمک به بیمار در عملکردهای جابه‌جایی مانند نشستن و یا برخاستن از روی صندلی، تختخواب، ویلچر و …
 • کمک به استحمام، تعویض لباس، کارهای بهداشتی، شخصی و …
هزینه پرستار سالمند در منزل به صورت پاره وقت و تمام وقت چقدر است؟

باتوجه‌به مطالب ارائه داده شده در این مقاله بیشتر متوجه مزایای ارزشمند به کار گماردن پرستار سالمند در منزل شدیم. مزایای استخدام پرستار شخصی برای بیمار عبارتند از:

 • مراقبت از عزیزمان در منزل شخصی و با اطمینان خاطر بیشتری انجام خواهد گرفت.
 • نگرانی‌های کمتری دررابطه‌با امور مهمی مانند تجویز داروها خواهیم داشت.
 • مراقبت از سالمند بادقت و تخصص بیشتری انجام خواهد گرفت.
 • افراد خانواده شاداب‌تر و برای رفع نیازهای عاطفی فرصت بیشتری خواهند داشت.
 • دل‌شکستگی و معذوریت از سوی شخص بیمار و یا سالمند نسبت به اطرافیان و فرزندان وجود نخواهد داشت.
خدمات پرستاری به بیمار

دستمزد پرستار

پرستاری شغلی ارزشمند و مقدس است. شخصی که به‌عنوان پرستار وظیفه مراقبت از سالمند و یا بیمار شما را بر عهده می‌گیرد؛ به زندگی شما نظم بیشتری می‌بخشد و بنیان خانواده شما را حفظ می‌کند.

شغل پرستاری نیز مانند سایر مشاغل دارای یک تعرفه مشخص است. اگر از مراکز قانونی پرستار استخدام کنید، طبق تعرفه این مراکز دستمزد پرستار تعیین خواهد شد.

علاوه بر قوانین ثابت حاکم بر دستمزد پرستاران عوامل دیگری نیز بر افزایش و یا کاهش این تعرفه تأثیرگذار است؛ به‌عنوان‌مثال، دستمزد پرستاری که پوشک بیمار را تعویض می‌کند بیشتر از پرستاری می‌باشد که بیمارش قادر به انجام کارهای سرویس بهداشتی است. هزینه استخدام پرستاری که فعالیت‌های تخصصی مانند فیزیوتراپی را انجام می‌دهد بیشتر از پرستار معمولی می‌باشد. به‌طورکلی شرایط جسمی و روحی سالمند تعیین‌کننده قیمت‌های جانبی است.

سخن پایانی

سالمندی دورانی باشکوه اما سرشار از دغدغه‌های روحی و جسمی برای اطرافیان و خود شخص می‌باشد. مهم‌ترین راه مراقبت اصولی و ارزش قائل‌بودن برای فرد تحت مراقبت استخدام پرستار لایق در منزل است.

مرکز مشاوره و خدمات پرستاری ناجی از سال ۱۳۷۸ تاکنون با ارائه خدمات پزشکی ارزشمند به هم‌وطنان عزیز، افتخارات ارزشمندی زیادی را کسب کرده است. پرستاران متبحر ما آماده ارائه خدمات و مراقبت‌های پرستاری سالمند در منزل به شما عزیزان هستند. هدف ما کسب رضایت و ارزشمند شمردن دارایی‌های باارزش شما است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *