تزریقات و پانسمان

بیماران برای انجام تزریقات یا تعویض پانسمان ساده میبایست به مراکز درمانی مراجعه نمایند در حالیکه مرکز پرستاری ناجی با بهره مندی از حضور پرسنل تحصیلکرده در رشته های مختلف پزشکی قادر خواهد بود برخی از درمانها و اقدامات سرپایی را تحت نظر پزشکان در منزل ارائه نماید.
ما بر این باور هستیم که مراجعه به بیمارستان و مراکز درمانی باید فقط بنا به ضرورت صورت پذیرد و مواردی همچون گرفتن نوار قلب یا کنترل فشارخون  در منزل انجام پذیرد نقش بسیار موثری در روحیه بیمار و جلوگیری از عوارض ناشی از سفرهای شهری خواهد داشت.
موارد زیر از جمله خدماتی است که توسط این واحد انجام می شود:

تزریقات در منزل

تزریقات بخشی از مراقبت های بهداشتی رایج است که معمولا برای تزریق دارو، واکسن و دیگر داروهای درمانی به بدن از این روش استفاده می شود.

تزریق دارو به بدن باید به شکل کاملا بهداشتی، ایمن و توسط فردی آموزش دیده در این زمینه انجام شود  انجام تزریقات در منزل برای سالمندان و بیمارانی که به دلیل ناتوانی جسمانی، امکان جا به جایی و رفتن به درمانگاه ها را ندارند، توصیه می شود و همان طور که گفتیم باید تزریقات توسط فردی که در این زمینه مهارت دارد انجام شود به همین دلیل می توان از پرستاران کمک گرفت.

نکاتی که پرستار هنگام تزریقات باید رعایت کند

همان طور که در بالا اشاره کردیم تزریقات در منزل یکی از روش های درمانی بوده که با استفاده از آن علاوه بر تزریق دارو به بدن بیمار، در نمونه گیری برای انجام آزمایشات نیز کاربرد دارد اگر تزریق بهداشتی و ایمن انجام نشود باعث به وجود آمدن مشکلاتی برای سلامتی بیمار خواهد شد به همین دلیل بسیار مهم است که در هنگام انجام تزریقات، نکات زیر را رعایت کرد:

 • تمام وسایل لازم برای انجام تزریقات در دسترس باشند که این وسایل شامل: سرنگ ها، سرسوزن ها، دارویی که باید تزریق شود، الکل یا مواد ضد عفونی کننده و پنبه می باشد.
 • سرنگ و سرسوزن ها کاملا پلمپ بوده و پوشش استریلی آن دچار آسیب نشده باشد هم چنین لازم است پیش از تزریق، از سالم بودن سرنگ مطمئن شوید.
 • پس از انجام تزریقات، حتما سرنگ تزریق را دور بیاندازید.
 • شستشوی صحیح دست ها پیش از انجام تزریق و بعد از آن ضروری است و در حین انجام تزریق پوشیدن دستکش در مواردی که آلودگی مانند خون یا ترشحات بدن بیمار وجود دارد، الزامی می باشد و هیچگاه از دستکش مشترک برای تزریق به بیماران مختلف نباید استفاده کرد.
 • اگر بیمار نیاز به تزریقات متعددی داشت بهتر است هر بار ناحیه ی تزریق را عوض کنید.
 • محل تزریق نباید دارای التهاب یا تورم باشد.
 • بسیار مهم است که قبل از انجام تزریق، سابقه ی بیمار را در حساسیت به دارو بررسی کرده و درصورت عدم حساسیت بیمار، تزریق را انجام دهید.
 • به منظور حفظ حریم بیمار، لازم است تزریق را در اتاقی جدا انجام دهید.

خدمات تزریقات و پانسمان در منزل

مؤسسه هایی تحت عنوان مراکز خدمات پرستاری  به صورت شبانه روزی در حال ارائه ی خدمات و امکانات ویژه هستند تا بتوانند رفاه حال مراجعه کنندگان خود را در هر شرایطی فراهم کنند هم چنین این امکان را در نظر گرفته اند تا افرادی که تمایل دارند بیمار یا سالمندی را در منزل نگه داری کنند محیطی کاملا مشابه با فضای بیمارستان در خانه ی خود داشته باشند و به این شکل در وقت و هزینه ی خود صرفه جویی کنند.

بدین ترتیب این افراد از تمامی امکانات بیمارستان حتی پرستاران به صورت حرفه ای و تخصصی برخوردار خواهند شد و می توانند مدیریتی بر زمان مصرف داروها، تغذیه، تزریقات و پانسمان در منزل داشته و با خصوصی شدن این خدمات از رسیدگی بهتر به بیمار یا سالمند اطمینان حاصل کنند.

انواع پانسمان و نکاتی که در هنگام پانسمان باید رعایت کرد

پانسمان به معنای پوشاندن سطحی از بدن می باشد که دچار جراحت شده است که با توجه به نوع زخم، پانسمانی که برای آن انجام می شود متفاوت خواهد بود به طور کلی با استفاده از خدمات پرستاری در منزل، شما می توانید از خدمات زیر در زمینه ی پانسمان زخم بهره مند شوید:

 • پانسمان زخم جراحی: به دلیل اینکه امکان عفونت در این زخم ها بالا می باشد، لازم است این نوع زخم کاملا ضدعفونی و سپس پانسمان شود.
 • پانسمان زخم دیابت: روند بهبود زخم های دیابتی بسیار کند بوده و به همین دلیل باید بسیار با دقت و تخصصی پانسمان شوند به طوری که امکان عفونت یا گسترش زخم وجود نداشته باشد.
 • پانسمان زخم بسترمراقبت و پانسمان نادرست از زخم بستر، باعث بدتر شدن وضعیت فرد بیمار و کاهش سرعت روند درمان خواهد شد.

برای جلوگیری از به وجود آمدن هر گونه مشکلی در هنگام پانسمان لازم است این کار توسط فردی آموزش دیده در این زمینه انجام شود به همین دلیل رعایت نکات زیر در هنگام انجام پانسمان ضروری می باشد:

 • در هنگام انجام پانسمان یا تعویض آن، جهت جلوگیری از ایجاد عفونت حتما از دستکش های یکبار مصرف استفاده کنید.
 • از هرگونه تماس مستقیم با زخم یا باندی که برروی زخم قرار می گیرد به شدت خودداری کنید.
 • باند باید به صورتی برروی زخم قرار گیرد که علاوه بر پوشاندن کامل آن اطراف محل جراحت را نیز پوشش دهد.
 • اگر زخم دارای خون ریزی می باشد به طوری که از باند نشت نموده، بهتر است که آن را برندارید و باند دیگری برروی محل جراحت قرار دهید.
 • اگر به هر دلیلی پوششی که برای پانسمان زخم به کار برده اید از آن جدا شد، لازم است که حتما پانسمان را تعویض کنید.

تعرفه ی تزریقات و پانسمان در منزل

هزینه های مربوط به خدمات پرستاری در منزل برحسب نیاز شما متغیر می باشند توصیه می کنیم که برای اطلاع از تعرفه ی تزریقات در منزل و انجام پانسمان به سایت های این مراکز و مؤسسات مراجعه کنید یا به صورت حضوری از مشاوره های این مراکز بهره مند شده و در خصوص قیمت و هزینه های مربوط به تزریقات و پانسمان آگاه شوید.