سالمند, نکات

5 فایده نگهداری حیوانات خانگی برای سالمندان

فواید نگهداری از حیوانات خانگی برای سالمندان
  1. حیوانات خانگی به افزایش فعالیت بدنی سالمندان کمک می کنند:

سالمندان بالای 65 سال باید در طول روز حداقل 30 دقیقه و در طول هفته حداقل 2.5 ساعت ورزش کنند. افراد سالخورده ای که حیوان خانگی دارند، تقریباً هر روز حیوان خود را راه می برند که این موضوع مانند ورزش کردن عمل می کند. 64% از صاحبان حیوانات خانگی و به طور خاص 78% صاحبان سگ می گویند داشتن حیوان خانگی به آن ها کمک می کند که از نظر جسمی فعالیت بیشتری داشته باشند. فعالیت جسمی باعث بهبود عملکرد مغز، افزایش قدرت عضلات و کاهش خطر ابتلا به دیابت می شود.

  1. حیوانات خانگی به بهبود سلامت جسمی کمک می کنند:

داشتن حیوان خانگی به سالمندان فرصت برقراری معاشرت و تحرک بدنی بیشتری می دهد. به همین دلیل سلامتی قلب افزایش می دهد. به طور کلی داشتن حیوان خانگی خصوصاً سگ نقش مهمی در ارتقا عواملی که باعث سلامت قلب می شود دارد. داشتن حیوان خانگی برای سالمندانی که از نظر جسمی در سلامت هستند نیز می تواند طول عمر را به همراه داشته باشد.

  1. نگهداری از حیوانات استرس را از سالمندان دور می کند:

سالمندانی که حیوان خانگی دارند نسبت به سایر افراد در گروه سنی خود استرس کمتری دارند. این شاید به این دلیل باشد که این افراد درگیر مسئولیت های حیوانات خود می شوند و برنامه روزانه مشخصی دارند. بنابراین زمانی برای درگیر شدن با مسائل دیگر و به وجود آمدن استرس باقی نمی ماند.

فواید نگهداری از حیوانات خانگی برای سالمندان

  1. داشتن حیوان خانگی باعث پیدا کردن دوست و روابط اجتماعی بیشتر می شود.

تنهایی می تواند برای سالمندان موضوعی بسیار وحشتناک باشد. 65% از صاحبان حیوانات خانگی ادعا کرده اند که حیوان آن ها باعث ارتباطشان با دیگر افراد شده است. بسیاری از آن ها زمانی که حیوان خود را برای پیاده روی روزانه می برند با صاحبان حیوانات دیگر دوست می شوند و تجربیات خود را از نگهداری حیوان خانگی خود با هم در میان می گذارند.

  1. حیوانات خانگی به فرد احساس ارزشمند بودن می دهد.

مراقبت از یک موجود زنده و رسیدگی به آن به فرد حس ارزشمند بودن می دهد. زمانی که سالمندان از حیوانات خانگی مراقبت می کنند احساس مفید بودن می کنند. حیوانات قدر احساسات را می دانند و هزار برابر مهر و محبتی که به آن ها می دهید را به آن ها بازمی گردانند. همین موضوع برای آن ها امیدواری و رضایت را به دنبال دارد.

نکته پایانی

نگهداری از حیوانات خانگی فواید بسیار زیادی دارد، ولی پیش از تصمیم گیری باید همه جوانب آن را بررسی کرد. این کار مسئولیت بسیار بزرگی است مخصوصاً اگر سالمندان قصد داشته باشند از آن ها مراقبت کنند. نگهداری از حیوانات بهتر است توسط سالمندانی انجام شود که از نظر فیزیکی سالم هستند و توانایی انجام کارهای مربوط به حیوان خانگی را دارند. بسیاری از سالمندان ناتوان هنگام پیاده روی با حیوان خانگی خود زمین خوردند و استخوان هایشان شکسته است. بنابراین باید بسیار سنجیده عمل کرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *