تغذیه مناسب, سالمند, سلامتی, نکات

نکاتی برای جلوگیری از ریزش مو با افزایش سن

نکاتی برای جلوگیری از ریزش مو با افزایش سن

افزایش سن می تواند تغییرات زیادی را در تمام بدن به وجود آورد. مو هم از این روند در امان نیست. با این که میزان ریزش مو بر اثر افزایش سن، تا حد زیادی به ژنتیک بستگی دارد ولی تقریباً همه ی افراد آن را تجربه می کنند. با افزایش سن به طور طبیعی مو شروع به نازک شدن و ریزش می کند. به طور معمول، موهایی که ریزش پیدا می کنند با موی جدید جایگزین می شوند. اما با افزایش سن این روند کمتر و کمتر اتفاق می افتد.

ریزش مو با افزایش سن

بدون در نظر گرفتن سن، از دست دادن روزانه حدود 100 تار مو طبیعی است. کم پشت شدن موها نشانه ی طبیعی پیری است و مشکل اساسی نیست مگر این که ریزش مو خیلی شدید باشد که در این صورت می توان به پزشک مراجعه کرد. تغییرات هورمونی تأثیر زیادی بر روی رشد مو می گذارد، بنابراین برای زنان یائسه بسیار معمول است که هم نازک شدن مو و هم ریزش مو را تجربه کنند. ممکن است موهای بدن و سر نازک شوند ولی کاهش استروژن می تواند باعث ایجاد موهای بیشتر در پشت لب و روی چانه شود. سایز فولیکول های مو با افزایش سن کاهش می یابد، بنابراین موها نازک می شوند و منجر به طاسی، به خصوص در مردان می شود.

نکاتی برای جلوگیری از ریزش مو در سالمندان

نکته هایی برای جلوگیری از ریزش مو با افزایش سن

  • استرس را کاهش دهید:

افزایش استرس می تواند ریزش طبیعی موها که بر اثر افزایش سن رخ می دهد را بیشتر کند. بنابراین با مدیتیشن (مراقبه) و بالا بردن سطح فعالیت استرس خود را کاهش دهید.

  • ورزش کنید:

ورزش کردن باعث افزایش گردش خون می شود و به پوست کمک می کند که جوان تر عمل کند و فولیکول های مو را به رشد تشویق کند. یوگا و پیاده روی که ورزش های سبکی هستند می توانند برای افراد میانسال و بیشتر، مناسب باشند.

  • غذای سالم بخورید:

داشتن رژیم غذایی متعادل که دارای پروتئین کافی اس، به بدن انرژی لازم برای تولید سلول های موی سالم را می دهد. یک رژیم غذایی با مقدار مناسب امگا 3، ویتامین های E، A و C و کلسیم نیز می تواند به سالم نگه داشتن موها کمک کند.

  • از حرارت دادن به موها بپرهیزید:

از وسایلی مانند سشوار و اتوی مو حتی الامکان استفاده نکنید. در صورت لزوم استفاده از آن ها اطمینان حاصل کنید در کمترین دما هستند. موهای خاکستری و سفید نسبت به باقی موها شکننده تر هستند و حرارت باعث ریزش بیشتر آن ها می شود.

  • استفاده از داروهای ضد ریزش مو:

داروهایی برای کاهش ریزش مو موجود هستند که می توانید با مشورت پزشک آن ها را تهیه و استفاده کنید. هیچ دارویی به طور دائم ریزش مو را از بین نمی برد بلکه به صورت موقت ریزش آن را کاهش می دهد.

  • خشک کردن موها با جریان هوا:

تا حد امکان از سشوار کردن موها بپرهیزید و اجازه دهید با جریان هوا به صورت طبیعی خشک شوند.

سخن آخر

ریزش مو به دلیل افزایش سن، یک روند طبیعی است. سعی کنید آن را بپذیرید و احساس بدی از این بابت نداشته باشید. نکات مراقبتی را رعایت کنید ولی وسواس به خرج ندهید و اجازه دهید بدن روند طبیعی خود را طی کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *