سلامتی, نکات

عرق سرد چیست؟ علت و درمان عرق سرد چیست؟

عرق سرد

عرق کردن یک عملکرد طبیعی است در بیشتر مواقعغ که شما گرمتان می شود و نیاز به خنک شدن دارید عرق می کنید. انجام فعالیت های ورزشی، استرس، ترس و… سبب این موضوع می شود. اما گاهی اوقات بدن چیزی به نام عرق سرد را تجربه می کند. عرق سرد هنوز کاملا شناخته شده نیست و به عنوان یکی از رموز پزشکی است.

عرق

اصطلاح عرق سرد به عنوان یک اصطلاح پزشکی واقعی شناخته نمی شود. پزشکان این اصطلاح را همواره با احساستی که بیماران برایشان توصیف می کنند می شناسند.

عرق سرد چیست؟

برای توصیف عرق سرد معمولا از حالتی از جمله: لرز، تعریق های شبانه و یا تعریق به علت واکنش به یک داروی مصرفی استفاده می شود. طیف گسترده ایی از این حالت وجود دارد. به طور کلی متخصصان بر این باورند که شما شروع به تعریق می کنید اما احساس سرما دارید و این سبب می شود که از عرق کردن معمولی متفاوت باشد.

چه چیزی باعث عرق سرد می شود؟

دلایل زیادی باعث وجود تعریق سرد می شود. به طور کلی این دلایل متنوع به عفونت، تب یا بیماری های زمینه ایی دیگر محدود شود. مانند حمله قلبی یا قند خون پایین. این نوع تعریق  حتی می تواند نشانه تغییرات هورمونی بعد از بارداری یا استرس باشد.

هم چنین شما می توانید، در شرایط هستید که واقعا تب کرده اید و گرمتان شده است. یا حتی به عفونت مبتلا شده اید. تعرق سرد به دلیل عفونت ها یا سرطان بسیار کمتر دیده شده است. در ای باره گفته شده که شما در وهله اول احساس سرما نمی کنید. شما اول عرق می کنید و بعد از تبخیر مایعات از روی پوست سبب سرما می شود.

تعریق سرد چگونه است و چه حسی دارد؟

مانند تمام جنبه های دیگر این موضوع این پرسش نیز پاسخ معلوم و خاصی ندارد. اما به طور کلی شما موارد زیر را تجربه می کنید:

 • عرق کردن
 • لرز
 • پوست و کف دست مرطوب
 • احساس درد و ناراحتی

چگونه می توان عرق سرد را درمان کرد؟

درمان عرق سرد کاملا بر اساس ریشه یابی بیماری های مزمن و زمینه ایی است. توجه بسیار مهم است. مهم است که به همه نشانه ها دقت کنید و حتی آن ها را یادداشت کنید. اگر شک دارید که تب دارید یا فقط عرق سرد کرده اید بهتراست با دما سنج میزان دمای بدن خود را بسنجید.

تب ممکن است نشان دهنده عفونت های ویروسی، آنفلانزا یا حتی کووید-19 باشد. بنا براین بهتر است در این مورد با پزشک خود صحبت کنید. اگر به طور منظم عرق سرد دارید یا در کنار علائمی مانند درد قفسه سینه، تنفس دشوار، احساس ضعف یا حساس درد دارید وقت آن است که به دنبال مراقبت های پزشکی بگردید. تعریق سرد اتفاق می افتد اما نباید به چیز عادی تبدیل شود.

مطالب مرتبط

16 thoughts on “عرق سرد چیست؟ علت و درمان عرق سرد چیست؟

 1. امین گفت:

  امروز استرس زیادی داشتم . گردنم یهو عرق کرد و مثل یخ سرد بود . معمولا هیچوقت گردنم عرق نمیکنه حتی وقتی کار یا ورزش زیاد میکنم یا زیر نور خورشید زیاد بایستم . از صبح تا حالا هر نیم ساعت یا یه ساعت یه بار اینطوری میشم . وقتی اینطوری میشم استرسم خیلی زیاد میشه . راهی برای جلوگیری از این حالت وجود داره؟

  1. محمد گفت:

   سلام.منم اینجوری میشدم.ولی الان خیلی بیشتر شده.
   فکر کنم از استرس بالا و تغییر مزاج باشه.

 2. حسین ملایی گفت:

  من الان مدت بیست ساله هر شب بدنم عرق سرد رو داره همراه با درد در قسمت تحتانی بدن مخصوصا پای چپ رو دارم. هیچ پزشکی نتوانسته تشخیص دهد لطفا راهنمایی کنید.

  1. رضایی گفت:

   مشکل گوارشی دارید بخصوص پرخوری . نفخ و سوهاضمه

 3. بهار گفت:

  من شب از خواب بیدار شدم و با اینکه دما پایین بود عرق کرده بودم و بعدش از دستم هام احساس سوزش و سرمای عجیبی کردم ولی وقتی بدنمو دست زدم هنوز داغ بود

  1. حامد گفت:

   درمان

 4. بهار گفت:

  من شب از خواب بیدار شدم و با اینکه دما پایین بود عرق کرده بودم و بعدش از دستم هام احساس سوزش و سرمای عجیبی کردم ولی وقتی بدنمو دست زدم هنوز داغ بود

 5. نوراله خزایی گفت:

  من فقط بعضی شبها هنگام خواب سرم عرق کرده ومتکارا خیس میکنه

 6. نیکزاد گفت:

  من بدلیل عرق سردی ک دارم حول و حوش چند سال از شروعش میگذره
  ولی الان متاسفانه بادخوردن اب و یا هر چیز سرد یا گرم شروع به تعرق میکنم
  حتی بعد از دوش گرفتن

 7. کاوس انجامی گفت:

  باسلام
  پس از احساس صدای مته دندانپزشکی در قسمت جلوی سرم واحساس فلجی در مغزم همزمان تنفسم بسوی قطع شدن می رود که اگر سرم را حرکت ندهم وتنفس عمیق وسرفه نکنم (خودامدادی) خواهم افتاد فلذا در ادامه انتهاهای بدنم(پاها ودستانم وپوست سرم ) یخ می زنند وشروع به عرق سرد میکنم اول سرم را به بخاری می چسبانم در حد کبابپذی گرم می شود ولی داخلش احساس یخ می کنم تا یکساعتی سرم وکل بدنم را با حرارت زیاد بخاری گرم می کنم وخطر رفع می شود
  تصریح بر اینکه وقتی در هوای سرد چند دقیقه می مانم این اتفاق می افتد یا گوشی موبایل را نگاه می کنم وسرم راپائین می اندازم فوری این حملات مثل صرع خفیف شروع می شود ولی من می دانم وبعضا جلوگیری می کنم
  اخیرا در بیمارستان قائم رشت بستری شدم پس از سه روز باتجویز داروهای آرامبخش وعصبی توسط آقای دکتر جوادپورمتخصص مغز واعصاب وستون فقرات کمی درست شده ام ولی اگر دو مورد مذکوررا(سرما وگوشی) رعایت نکنم باز دچار حمله می شوم اینبار بادرد قسمتی یا کل سرم با حالت احساس مورمور پوست وجویدگی وبرق گرفتگی وسوزش پوست سرم ناشی از گیاه گزنه!
  داروها:
  سرترالین ۵۰،
  دپاکین ۵۰۰،
  گاباپنتین ۳۰۰،
  نورتریپتیلین ۱۰
  وترانکوپین ۲۵

  1. محسن عموزاده گفت:

   سلام
   شما مجددا به مطب دندانپزشکی مراجعه بفرمایید و از پزشک بخواهید دوباره برای شما مراحل دندانپزشکی را اجرا کنند تا ترس و استرس از ذهن شما تا حدودی خارج شود.

 8. مونا گفت:

  ممنون بابت مطالب آموزشی خوبتون موفق باشید

 9. فاطمه گفت:

  راستش من سرما خوردم ولی از صبح که امپول زدم همش کل بدنم عرق سرد داره

  1. سارا گفت:

   سلام. من پیشانی ام عرق سرد می کند و یخ میشه و خیلی درد میگیره ، نمیدونم علتش چی هس،

 10. فاطمه گفت:

  راستش من سرما خوردم ولی از صبح که امپول زدم همش کل بدنم عرق سرد داره.

 11. Jisoo گفت:

  من بعضی موقع ها داخل بدنم خیلی گرم میشه و عرق میکنم در عین حال از بیرون سردمه و حتما از سرما میلرزم دلیلش چیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *