پرستار سالمند, خدمات پرستاری

HPVزگیل ناحیه تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی

HPVزگیل ناحیه تناسلی یکی از انواع عفونت های مقاربتی و جنسی در بین زنان و مردان است. تقریباً اغلب افراد در دوره ای از زندگی خود حداقل به یک نوع ویروس زگیل تناسلی (HPV) آلوده می شوند. این ویروس باعث ایجاد زگیل و زخم روی اندام تناسلی می شود. این ویروس با اثر به بافت های مرطوب ناحیه تناسلی شروع به فعالیت می کند. زگیل های تناسلی به صورت برجستگی های کوچک و گوشتی هستند و یا به صورت گل کلم دیده می شوند. در اغلب موارد، اندازه زگیل ها خیلی کوچک است که به راحتی قابل مشاهده نیستند.

زگیل تناسلی همچنین می تواند در اثر تماس جنسی دهانی در دهان یا گلوی فرد ایجاد شود. این ویروس به ندرت منجر به سرطان می شود. موثرترین راه برای پیشگیری از زگیل تناسلی، واکسیناسیون علیه HPVزگیل ناحیه تناسلی است. کاندوم های لاتکس تا حدودی می توانند خطر ابتلا یا انتشار HPV را کاهش دهند اما از بین نمی برد. کاندوم در صورتی که بتواند ناحیه آلوده را پوشش دهد می توان از آن به عنوان ابزار محافظتی استفاده کرد.

علائم و نشانه های زگیل تناسلی

HPVزگیل ناحیه تناسلی به صورت برجستگی ‌های گوشتی یا زائده‌ ای در ناحیه تناسلی و اطراف آن ظاهر می‌شود. آنها از نظر اندازه و شکل متفاوت هستند و می توان آنها را به شرح زیر توصیف کرد:

  • کوچک یا بزرگ
  • برجسته یا مسطح
  • تک یا چندتایی
  • داخل یا اطراف واژن یا دهانه رحم
  • روی کیسه بیضه یا آلت تناسلی
  • داخل یا اطراف مقعد

زگیل تناسلی معمولاً بدون درد است، اما در موارد نادر ممکن است خارش، التهاب و خونریزی ایجاد کند. در اغلب موارد زگیل تناسلی بسیار کوچک و مسطح است که قابل مشاهده نیست. با این حال به ندرت پیش می آید که زگیل تناسلی به خوشه های بزرگ تکثیر شود.

زگیل تناسلی

عوامل ایجاد کننده زگیل ناحیه تناسلی

اکثر افراد مبتلا به HPV زگیل ناحیه تناسلی از ابتلا خود بی خبر هستند. زمانی که با ویروس HPV در تماس باشید، تا مدت ها طول می کشد تا علائم آن بروز کند. ویروس تقریباً همیشه از طریق تماس جنسی منتقل می شود. برای انتقال عفونت به شریک جنسی خود، لازم نیست زگیل شما قابل مشاهده باشد؛

  • داشتن رابطه جنسی محافظت نشده
  • داشتن یک عفونت مقاربتی دیگر
  • فعال شدن جنسی در سنین پایین
  • داشتن سیستم ایمنی ضعیف

سبب می شود که به این ویروس مبتلا شوید و آن را به دیگری منتقل کنید.

زگیل ناحیه تناسلی در سالمندان

HPV زگیل ناحیه تناسلی بر اساس سن و جنسیت افراد تبعیض قائل نمی شود. بسیاری از مردم فکر می‌کنند که HPV فقط در افراد جوانی که از نظر جنسی فعال‌تر هستند منتقل می‌شود. تحقیقات علمی نشان می دهد که افراد مسن‌که شریک های جدید یا متعدد دارند نیز می‌توانند به HPV آلوده شوند. مقايسه میزان HPV زگیل ناحیه تناسلی بین زنان و مردان پیچیده است، زیرا تشخیص آن در زنان راحت تر است. میزان عفونت HPV در مردان مسن ممکن است مشابه میزان آن در زنان باشد، اما آزمایش آن دشوارتر است. عفونت HPV اغلب در تست پاپ اسمیر در زنان تشخیص داده می شود، اما غربالگری معمولی برای مردان وجود ندارد. زگیل تناسلی در زنان می تواند ناشی از عفونت از یک شریک جنسی باشد. در اغلب موارد زگیل می تواند ناشی از فعالیت مجدد عفونتی است که در گذشته به آن مبتلا شده است.

زگیل تناسلی

مراقبت و پرستاری از زگیل تناسلی

HPV‌ زگیل ناحیه تناسلی یک ویروس بسیار مقاوم است که شیوع آن در سال های گذشته رو به افزایش است. این بیماری با طیف وسیعی از بیماری های پوستی و یا مخاطی مرتبط است. زگیل منجر به ناراحتی روانی و اجتماعی می شود که درمان آن این نگرانی ها را از بین می برد. برای درمان زگیل تناسلی باید به پزشک متخصص در این زمینه مراجعه کنیم. نوع درمانی که برای بیماری به شما پیشنهاد می شود بستگی به شکل ظاهری زگیل و محل قرارگیری آن دارد.

اگرچه درمان می تواند منجر به ناپدید شدن زگیل شود، اما عفونت ویروسی HPV زگیل ناحیه تناسلی از بین نمی رود. این ویروس می تواند پس از درمان در پوست شما به صورت غیر فعال باقی بماند. در بسیاری از موارد زگیل ها پس از یک دوره مراقبت درمان می شوند. با این حال گاهی اوقات آنها دوباره برمی گردند و یا در ناحیه دیگری شروع به فعالیت می کند. اپیلاسیون موهای ناحیه تناسلی می تواند منجر به عفونت گسترده تر شود. این روش‌ حذف موهای زائد می‌ تواند باعث بریدگی‌ ها و ساییدگی ‌های کوچک یا تحریک پوست شود. این کار سبب می شود که ویروس اجازه ورود عفونت به ناحیه بزرگ‌ تری از پوست را بدهد.

اکثر HPV زگیل ناحیه تناسلی در صورت عدم درمان به مرور زمان خود به خود ناپدید می شوند. اما نقص سیستم ایمنی، روند درمان را کمی دشوار می کند. در برخی موارد زگیل در ناحیه ای که قبلاً تحت درمان قرار گرفته یا در ناحیه جدید رشد می کند. استفاده از داروهای موضعی مانند کرم‌ها و روش‌های جراحی مانند انجماد و لیزر از جمله روش‌ های درمانی می باشد.

” درخواست پرستار سالمند  ”           

۰۲۱-۸۸۴۶۴۰۰۰                 ۰۲۱-۸۸۴۶۹۰۳۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *