بهداشت, سلامتی, نکات

آستیگماتیسم، تشخیص و راه های درمان آن

آستیگماتیسم چگونه درمان می شود؟

آستیگماتیسم یک مشکل شایع بینایی است که باعث تاری دید می شود. شکل گیری نامنظم عدسی یا قرنیه ی چشم باعث این مشکل می شود. در حالت عادی کره ی چشم به شکل یک توپ کاملاً گرد است. نور وارد چشم شما می شود و به صورت منظم بازتاب می کند و به شما دید واضحی می دهد. ولی مشکل آستیگماتیسم نحوه ی عبور و شکست نور به شبکیه ی شما را تحت تأثیر قرار می دهد. در این حالت، نور از یک جهت بیشتر بازتاب می کند و ممکن است اجسام دور را به شکل مواج و تار ببینید.

علائم آستیگماتیم چیست؟

  • تاری دید
  • خستگی چشم
  • سردرد
  • مشکل دیدن در شب

چه چیزی باعث به وجود آمدن آستیگماتیسم می شود؟

مشخص نیست که علت آستیگماتیسم چیست ، اما ژنتیک نقش بزرگی در ایجاد این مشکل ایفا می کند. معمولاً افرادی که زمینه اش را دارند، با این عارضه ی چشمی به دنیا می آیند. با این حال ممکن است در اثر آسیب دیدگی چشم یا بعد از جراحی چشم ایجاد شود. اغلب نزدیک بینی یا دور بینی با آستیگماتیسم همراه هستند.

چگونه می توان آستیگمات بودن چشم را تشخیص داد؟

علائم آستیگماتیسم به آهستگی خود را نشان می دهند. نسبت به سلامت چشمان خود حساس باشید و با مشاهده ی اولین علائم به چشم پزشک مراجعه کنید. یک چشم پزشک از طریق معاینه ی چشم به راحتی می تواند آستیگماتیسم را تشخیص دهد. آزمایش هایی برای سنجش بینایی شما انجام خواهد شد. آزمایشات شامل این موارد خواهند بود:

  1. تست بینایی سنجی: در تست سنجش بینایی، پزشک از شما می خواهد حروف را از یک فاصله ی مشخص بخوانید.

  1. تست انکسار یا شکست نور: در تست انکسار (به انگلیسی: Refraction test) پزشک ابزاری به نام فوروپتر را مقابل چشمان شما قرار می دهد و با لنزهای مختلف وضوح دید شما را بررسی می کند. در نهایت، لنزی که واضح ترین دید را به شما می دهد برای عینک انتخاب می کند. این تست میزان دوربینی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم را به طور دقیق بررسی می کند.

  1. تست کراتومتری: کراتومتری (به انگلیسی: Keratometry) تستی است که در آن پزشک می تواند انحنای قرنیه چشم شما را تشخیص دهد. این کار با نگاه کردن به چشم شما از طریق دستگاه کراتومتر انجام می شود.

تست کراتومتری چیست؟

درمان آستیگماتیسم چیست؟

برای درمان موقت آستیگمات بودن چشم ها، می توان از لنز های اصلاحی و عینک استفاده کرد. ممکن است به مرور زمان و در اثر استفاده از لنز و عینک، آستیگماتیسم خفیف درمان شود. ولی به طور کلی، تنها راه درمان قطعی آستیگماتیسم جراحی یا لیزر چشم است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *