بهداشت, کرونا

آیا می توانیم با خیال راحت با کسانی واکسن کووید نزدند بگردیم؟

واکسن کووید-19

واکسیناسیون محافظ قوی برای شما در برابر کووید-19 می باشد. اما ممکن است بخواهید همچنان در برخی موارد از ماسک استفاده کنید با این که واکسن کووید زدید.

نرخ واکسیناسیون در ایران کمتر از حد انتظار است در حال حاضر نوع بسیار عفونی ویروس کرونا در حال شیوع است. نوع دلتا در حال حاضر 83% موارد تشخیص داده شده را در ایران شامل می شود.

پرسش اصلی این است که در وضعیت فعلی چگونه باید عمل کرد؟

اگر شما به شخصه واکسن کرونا دریافت کردید اما دوستان و اعضای خانوادتان هنوز نه می توانید با آن ها وقت بگذرانید یا خیر؟

واکسیناسیون

من واکسن زده ام می توانم با دوستانی که نزده اند رفت و آمد کنم؟

پاسخ به وضعیت سلامت شما و اطرافیان و تحمل ریسک شما بستگی دارد. اگر کاملا واکسینه شده اید تمام تعاملات شما با اطراف کم خطر است. اما ممکن است بخواهید در رابطه با وضعیت واکسینه شدن اطرافیانتان نیز اطلاعاتی داشته باشید. در این صورت می توانید کیفیت روابط خود را تنظیم کنید. برای مثال اگر در یک رستوران سرپوشیده مانند کافه یا رستوران با کسی که واکسن کووید نزده قرار دارید بهتر است آن را به یک مکان روباز تغییر دهید.

چگونه هنوز با کسانی که واکسن نزده اند رفت آمد کنم؟

پزشکان توصیه می کنند که ملاقات با افرادی که هنوز واکسن کرونا نزدند را به مکان های روباز تغییر دهید یا همواره ماسک بزنید. واکسن ها به حد بسیار زیادی موثر واقع شده اند اما هنوز بهتر است کودکان و کسانی که در خطر بیشتری هستند را در ریسک قرار ندهیم. متخصصان و پزشکان توصیه می کنند کودکان را در این موارد آموزش دهید که چگونه از خودشان و پدربزرگ و مادربزرگشان در برابر ویروس کرونا حفاظت کنند.

اگر والدین واکسن زده باشند اما هنوز کودکشان در منزل واکسینه نشده است بهتر است در تمام مدت ماسک بزنند. در شرایط فعلی که ویروس کووید-19 روز به روز جهش می کنند و قوی تر می شود بهتر است حتی به صورت افراطی احتیاط کنیم و از سلامتی خود و اطرافیان حفاظت کنیم.

به خاطر داشته باشید که اگر شما مجبور هستید به محل کار بروید یا از وسایل نقلیه عمومی مانند مترو و بی آر تی استفاده کنید.

چه کسانی که واکسینه شدند و چه افرادی که واکسن کرونا دریافت نکرده اند باید همواره ماسک بزنید.

برخی از افراد هستند که نوبت واکسن کرونا آن ها فرا رسیده است و می توانند واکسن بزنند اما به دلایلی از زدن آن امتناع می کنند. شما به عنوانم یک شهروند مسئولیت پذیر بهتر است که فرصتی برای این اشخاص بگذارید و با آن ها صحبت کنید. از آن ها دلیل واکسن نزدنشان را بپرسید و در ادامه آن ها را تفهیم کنید که تنها راه نجات انسان ها واکسن است یا می توانید تجربه خودتان را از دریافت واکسن برای آن ها تعریف کنید. ما باید جهانی فکر کنیم نه این فقط به فکر خودمان باشیم چون با بهبودی سراسری است که زندگی همه مردم به شرایط عادی برمی گردد.

نکاتی راجع به واکسن کرونا

سازمان بهداشت جهانی به افراد واکسینه شده این اطمینان را می دهد که نگران گرفتن کرونا دیگر نباشند اما اگر باز هم به دلایلی اطمینان نمی کنند بهتر ایت در محیط های روباز قرار بگذارند. فاصله اجتماعی را رعایت کنند و ماسک بزنند.

خوشبختانه واکسن ها 95% موثر واقع شده اند همچنین خبر خوب دیگر این است که واکسن کووید-19 خطر ابتلا به عفونت ویروس را کاهش می دهد و به میزان قابل توجه ای میزان انتقال بیماری را کاهش می دهد.

آزمایشات برای ارزیابی تاثیر واکسن ها در دور نگه داشتن افراد از بیمارستان و سایر پیامدهای شدید طراحی شده است. کاهش عفونت و در نتیجه انتقال آن یک امتیاز است.

مطالب مرتبط

0 thoughts on “آیا می توانیم با خیال راحت با کسانی واکسن کووید نزدند بگردیم؟

  1. امیر گفت:

    خر فرض کردید ملتو؟؟ چهار دز سم وارد بدن ملت شده هفت موج اومده بازم چرت مینویسید؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *