تغذیه مناسب, سالمند, ویتامین ها

5 ماده ی لازم در رژیم غذایی سالمندان

مواد غذایی لازم برای سالمندان

با افزایش سن ممکن است بدن توانایی لازم برای جذب تمام مواد غذایی مورد نیاز خود را نداشته باشد. بنابراین باید به رژیم غذایی سالمندان توجه بیش تری شود. در زیر به 5 مورد از مواد غذایی لازم برای بدن سالمندان اشاره می کنیم.

  1. کلسیم:

با افزایش سن، بدن کلسیم را بیش تر از آن که جذب کند، از دست می دهد. همین موضوع، باعث می شود استخوان ها به راحتی بشکنند (پوکی استخوان)، مخصوصاً در زنان بعد از یائسگی. زنان بالای 50 سال و مردان بالای 70 سال باید 20 درصد بیش تر از سایر بزرگسالان کلسیم دریافت کنند. شیر، ماست و پنیر منابع خوبی برای کلسیم هستند.

  1. ویتامین B12:

این ماده به ساخت سلول های عصبی و خون سازی کمک می کند. حداکثر 30% از افراد بالای 50 سال در جذب مواد غذایی دچار مشکل می شوند. این ماده را می توان در غذاهای گوشتی، ماهی، تخم مرغ و لبنیات پیدا کرد. هم چنین خوردن قرص ویتامین B12 و غذاهی غنی شده با این ماده می تواند ویتامین مورد نیاز بدن را در سنین بالاتر تأمین کند.

  1. پتاسیم:

پتاسیم تقریباً در هر قسمت از بدن از جمله قلب، کلیه ها، ماهیچه ها و اعصاب نقش دارد. هم چنین به محافظت از بدن در برابر سکته ی مغزی، فشار خون بالا و پوکی استخوان کمک می کند. زردآلو خشک، موز، اسفناج، شیر و ماست منابع خوبی برای دریافت این مواد هستند. هم چنین می توان از قرص های مکمل استفاده کرد. پیش از مصرف قرص ها با پزشک مشورت کنید، چون می تواند با داروهای فشار خون و میگرن و برخی از بیماری های دیگر تداخل داشته باشد.

  1. ویتامین D:

بدن برای جذب کلسیم به ویتامین D نیاز دارد. بنابراین آن ها را به طور هم زمان استفاده کنید تا از پوکی استخوان جلوگیری کنید. ویتامین D هم چنین به درست کار کردن عضلات، اعصاب و سیستم ایمنی بدن کمک می کند. مقداری از ویتامین D از طریق نور خورشید دریافت می شود. ولی با افزایش سن، قابلیت بدن برای تبدیل اشعه ی خورشید به ویتامین D کاهش می یابد. این ویتامین به ندرت در غذاها وجود دارد، بنابراین بهترین راه مصرف آن قرص ویتامین D است. هم چنین در ماهی های چرب نیز وجود دارد.

رژیم غذایی سالمندان

  1. زینک:

بسیاری از سالمندان این ماده ی غذایی را به اندازه ی کافی مصرف نمی کنند. زینک به حس بویایی و چشایی کمک میکند و با عفونت ها و التهابات مقابله می کند (که برای بدن سالمندان بسیار مهم است). این ماده ی غذایی در گوشت گاو، خرچنگ و صدف وجود دارد. هم چنین قرص زینک می تواند نیاز بدن را تأمین کند.

  1. فیبر:

فیبر به محافظت از بدن در برابر سکته ی مغزی کمک می کند، به شما کمک می کند تا مرتباً مدفوع کنید و هم چنین کلسترول و قند خون را کاهش می هد. این ماده در سبزیجات و غلات به وفور یافت می شود. زنان بالای 50 سال به 21 گرم فیبر در روز و مردان به 30 گرم در روز نیاز دارند.

این مواد غذایی را از کجا می توان دریافت کرد؟

چه ویتامین ها باشد، چه مواد معدنی یا فیبر، بهتر است آن ها را به جای قرص از مواد غذایی دریافت کنید. ولی اگر سالمندان رژیم غذایی متعادلی نداشته باشند این می تواند برای آن ها یک چالش باشد. برای دریافت میزان کافی مواد معدنی و ویتامین ها، با پزشک خود مشورت کنید. با اصلاح رژیم غذایی می توان میزان قابل توجهی از این مواد را دریافت کرد. در صورت نیاز از قرص های مکمل مانند مولتی ویتامین استفاده کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *