سالمند, سلامتی, نکات

علائم یائسگی چیست و چقدر طول می کشد؟

علائم یائسگی چیست؟

یائسگی بخشی طبیعی از روند افزایش سن است. با ورود به دهه ی 40 زندگی، بدن شما استروژن کمتری تولید خواهد کرد و علائم یائسگی به تدریج بروز می دهند. این روند تا زمانی که قاعدگی دیگر رخ ندهد، ادامه دارد.

یائسگی به شکل طبیعی، در سه مرحله اتفاق می افتد:

  1. پیش یائسگی
  2. یائسگی
  3. پسا قاعدگی

علائم یائسگی معمولاً چقدر طول می کشد؟

علائم یائسگی به طور متوسط می تواند چهار سال طول بکشد. علائم یائسگی به تدریج در مرحله ی یائسگی و پسا قاعدگی کاهش می یابد. زمانی که یک سال را بدون پریود شدن پشت سربگذارید، در دوره ی پش از قاعدگی هستید.

علائم دوره ی یائسگی

زنان در دوره ی رسیدن به قاعدگی، علائم زیادی را تجربه می کنند، مانند نا منظم شدن دوره ی پریود. فراوانی، شدت و مدت زمان بروز علائم در دوران پیش از یائسگی و یائسگی  در هر فرد متفاوت است.

علائم یائسگی و پس از قاعدگی بین چهار تا پنج سال ممکن است ادامه داشته باشد. ولی علائم با گذر زمان کاهش می یابند. برخی از خانم ها ممکن است مدت زمان طولانی تری علائم یائسگی را تجربه کنند.

گر گرفتگی در یائسگی

شایع ترین علائم یائسگی شامل موارد زیر است:

  • گر گرفتگی: این مورد باعث می شود که یک باره در صورت و بدن خود احساس گرما کنید. گر گرفتگی می تواند از چند ثانیه تا چند دقیقه ادامه داشته باشد. این اتفاق می تواند چند بار در طول روز و یا چند بار در هر ماه رخ دهد.
  • عرق شبانه: گر گرفتگی می تواند باعث عرق کردن در طول شب شود و شما را از خواب بیدار کند. به همین خاطر ممکن است در طول روز احساس خستگی کنید.
  • سرد شدن بدن: بعد از گر گرفتی و خنک شدن بدن، ممکن است احساس لرز و سردی در پا و بدن کنید.
  • تغییرات واژن: خشکی واژن، ناراحتی در هنگام رابطه ی جنسی، کاهش میل جنسی و نیاز فوری به ادرار کردن از علائم سندرم دستگاه ادراری تناسلی است که در این دوره رخ می دهد.
  • تغییرات احساسی: تغییر احساس در دوران یائسگی ممکن است شامل افسردگی، تغییرات خلق و خو و تحریک پذیری زیاد باشد.
  • مشکلات خواب: به هم خوردن نظم خواب به علت گر گرفتگی و تعریق شبانه از علائم این دوره است. حتی ممکن است بی خوابی (insomnia) را تجربه کنید.

زنان باید به خاطر داشته باشند که زندگی پس از قاعدگی تفاوت چندانی با زندگی پیش از آن نخواهد داشت. تا رسیدن کامل به یائسگی، تغذیه ی مناسب داشته باشید و مرتب ورزش کنید.

مطالب مرتبط

0 thoughts on “علائم یائسگی چیست و چقدر طول می کشد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *