پرستار سالمند, سالمند, سلامتی

چاقی و سالمندان

چاقی در سالمندان

پیر شدن یک پروسه ی ناگزیر است که هر انسانی به اجبار باید با آن رو به رو شود. سالمندان با چالش های مختلف و عمدتا سختی در این برهه مواجه می شوند. یکی از این چالش ها می تواند چاقی باشد که زنجیره خطرات و مشکلات متعددی را برای سالمندان عزیز به وجود می آورد.

پرستار سالمند

پیشرفت در زمینه پزشکی، بهبود سبک زندگی و شرایط جامعه در چند دهه اخیر سبب شده که عمر انسان ها افزایش پیدا کند. امید به زندگی در مردم به 70 سال و بیشتر از آن افزایش یافته است.

اما چاقی باعث به وجود آمدم مشکلات جدی برای سلامتی سالمندان می شود. بیماری و مشکلات خطرناکی مانند دیابت، فشار خون بالا، آرتروز، بیماری های قلبی و عروقی، بی اختیاری و عدم کنتزل ادرار و انواع مختلف سرطان با چاقی ارتباط مستقیم دارد.

ارتباط چاقی و سالمندان

چاقی در سنی می تواند رخ بدهد حتی در سنین کودکی. اما با افزایش سن عملکرد هورمون ها تغییر می کند. تغییرات هورمونی و تغییر در سبک زندگی خظر ابتلا به چاقی را در سالمندان افزایش می دهد.علاوه بر این با افزایش سن میزان حجم و نسبت عضله سازی در بدن شما کاهش می یابد.  به طور کلی هر چه توده عضله های شما کمتر باشد متابولیسو سوخت و ساز بدن شما نیز کاهش می یابد.

این تغییرات میزان کالری مورد نیاز را کاهش می دهد و جلوگیری از اضافه وزن را به مراتب دشوار تر می کند. اگر به طور آگاهانه چیزهایی که می خورید را کنترل نکنید با افزایش سن از نظر جسمی باید تحرک بیشتری داشته باشید تا اضافه وزن پیدا نکنید.

پیشگیری از چاقی در سالمندان

پیشگیری از چاقی و مدیریت وزن مفرط باید در نظر گرفته شود. برای پیشگیری از چاقی و افزایش وزن در سالمندان باید مصرف پروتئین های با کیفیت مثل گوشت بدون چربی، ماهی ، حبوبات و لبنیات کم چرب مد نظر قرار گرفته شود.

از برنامه غذایی سالم و ترجیحا توصیه شده توسط یک کارشناس استفاده کنید. عوامل گسترده ایی سبب بروز چاقی در سالمندان و به طور کلی در هر سن و سالی می شود که به تعدادی از مهم ترین آن ها در ادامه اشاره می کنم.

 • رژیم غذایی ناسالم:

رژیم غذایی که در آن از مواد غذایی پر کالری به وفور استفاده می شود. از میوه و سبزیجات به طور محدود استفاده شود، اما از فست فود و نوشیدنی های پر کالری به وفور استفاده شود سبب بروز چاقی در هر سنی می شود.

 • کالری های مایع:

منظور کالری های مایع مصرف نوشیدنی های پرکالری و غیر مفید به مقدار زیاد است. این مورد یکی از مهم ترین ها در بروز چاقی است چون بیشتر مردم به آن توجه نمی کنند. مردم معمولا نوشیدنی های پر کالری زیادی را بدون سیر شدن مصرف کنند. نوشیدنی هایی مانند الکل، نوشابه های بدون الکل و … نقش بسیار مهمی در افزایش وزن و بروز چاقی دارند.  پرستار سالمند همواره باید این نکته را در راه مراقبت از سالمند در نظر داشته باشد.

 • عدم تحرک:

عدم تحرک به طور کل سبب می شود که شما در طول روز کالری های بیشتری دریافت کنید و هیچ کام از آن ها را از طریق ورزش و تحرک نسوزانید. کسانی که بیشتر به مانیتور نگاه می کنند و کارهای به اصطلاح پشت میزی دارند روش زندگی کم تحرکی دارند و بیشتر در معرض چاقی قرار می گیرند. این عدم تحرک در سالمندان بیشتر دیده می شود. زیرا بیشتر سالمندان به دلیل مشکلات جسمانی حتی قادر به انجام امور اولیه خود در طول روز نیستند. بنابراین ورزش روزانه و تحرک برایشان عمری غیر ممکن است.

مشکلات چاقی در سالمندان

سالمندان که مبتلا به چاقی هستند بیشتر معرض بیماری های مختلف قرار می گیرند. به تعدادی از این بیماری ها را در ادامه اشاره می کنم:

 • مشکلات قلبی و حملات قلبی
 • دیابت نوع دو
 • سرطان
 • مشکلات گوارشی
 • مشکلات جنسی و مربوط به بانوان
 • بختک
 • آرتروز
 • علائم شدید کرونا

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *