مراقب بیمار, نکات

5 چیز که نباید به افراد مبتلا به اگزما گفت

اگزما

اگر شما از هیچ عارضه پوستی هم رنج نمی برید، می دانید که اگزما چگونه است. لکه های پوستی که سبب خارش و تحریک می شوند. این راش های پوست می توانند حباب زده مانند تاول و پوسته پوسته شوند یا به شکل فلس های خشن و پوستی خشک و ترک خورده دربیایند.

چگونه با یک فرد مبتلا به اگزما رفتار کنیم؟

در وهله اول باید گفت که معمولی! این افراد هیچ فرقی با دیگران ندارند. برخورد کردن با کسانی که اگزما دارند نباید با دیگران متفاوت باشد. یک تصور غلط در رابطه با اگزما این است که “این بیماری مسری است.” اما این طور نیست! شما با لمس کردن یک فرد مبتلا به اگزما به این بیماری دچار نمی شوید.

اگر شما یک فرد مبتلا به اگزما را ببینید احتمالا به او خیره خواهید شد که این این امر یک عکس العمل طبیعی تمام انسان های روی زمین است. چون انسان ها به حالت طبیعی به متفاوت ها خیره می شوند. اما این ویژگی طبیعی انسان ها سبب این نمی شود که توجه خود را به پوست این افراد جلب کنیم.

کسی که مبتلا به اگزما است خودش از این قضیه آگاه است و نیاز به یادآوری ندارد. افراد می توانند آسیب های روحی جدی را به این افراد با رفتار های خود وارد کنند.

بیماری پوستی

چه سوالات و حرف هایی را نباید به افراد مبتلا به اگزما گفت؟

اول از همه بهتر است که اصلا راجع به اگزما شخص نظری اظهار نظر نکنید. باز هم اگر دوست دارید صحبتی بکنید در ادامه به 5 تا از موارد ممنوعه که هرگز نباید به این افراد گفت اشاره می کنیم:

آیا اگزما واگیردار و مسری است؟!

اگزما واگیردار نیست. اگرچه محققان نمیدانند دقیقا چه چیزی باعث بروز این بیماری می شود؟ اما اکثر آن ها معتقدند دلیل این بیماری ترکیبی از ژنتیک و عوامل محیطی است. این مشکل قابل درمان نیست. اما گاهی اوقات اجتناب از مواد آلرژی زا و اجتناب از برخی چیز ها می تواند به کنترل آن کمک کند. اما این بیماری اصلا قابل انتقال از یک شخص به دیگری نمی باشد.

حداقل فلان چیز … نیست!

مردم اغلب فکر می کنند با یادآوری به خود یا فردی دیگر به بیماری جدی تر مبتلا نیستند می قهمند که چقدر خوش شانس هستند. اما این کار واقعا برای کسی که این حرف ها را می شنود سخت و طاقت فرسا است. اگرچه درست که اگزما شما را نمی کشد اما این دسته از نظرات اصلا مفید نیست. آنچه مردم باید درک کنند این است که کیفیت زندگی این گونه افراد نسبت به بقیه قطعا پایین تر است.

به ویژه شرایط برای افراد مبتلا به اگزمای مزمن سخت تر است. آن ها همواره باید مراقب مواد حساسیت زا، حیوانات و… باشند که اگزمای آن ها شعله ور نشود. این گونه رفتار می توان تاثیر بسیار مخربی را روی افراد بگذارد.

اوه؛ خدای من! سوختی؟ چه بلایی سر پوستت اومده؟

کسانی که اگزما دارند دارای پوست سرخ و لکه داری می شوند. اظهار نظر هایی مانند عبارت بالا همیشه در خاطر آن ها می ماند و از لحاظ روحی ضربه شدیدی را متحمل می شوند.

تو باید از صابون های آنتی باکتریال استفاده کنی!

اگزما هیچ ارتباطی با کثیف بودن ندارد. هم چنین صابون هاب آنتی باکتریال برای کسانی که بیماری پوستی دارند بسیار خشن و نامناسب به حساب می آیند. زیرا علائم را تشدید می کند. این افراد باید از نرم کنده ها و مرطوب کننده های بدون عطر برای پوست خود استفاده کنند.

آیا فلان دارو را امتحان کردی؟

شنیدن این حرف که گاهی وقت ها توسط پزشک ها هم زده میشود بسیار از طرف شخص مبتلا به اگزما ناامید کننده است. در واقع هیچ دارویی برای برطرف کردن این بیماری به طور قطعی وجود ندارد. به خصوص افرادی که به اگزمای مزمن دچار هستند تا به حال طیف گسترده ایی از دارو ها را در جهت بهبودی خود استفاده کرده اند که پیشنهاد های شما هم جزو آن طیف گسترده بوده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *