پرستار کودک

سلامت کودک

سلامت کودکان

سلامت کودک بزرگترین دغدغه هر پدر مادری است. رشد طبیعی، سلامتی کودک و نوزاد و دور ماندن از بیماری ها خواسته اصلی پدر و مادر است. 

اما وقتی کودک در مرحله رشد قرار دارد نیاز به تغذیه سالم بسیار بیشتر حس می شود. زیرا تاثیر مستقیم بر سلامت کودکان دارد. چنانچه توجهی به نشود به مرور زمان تاثیر خود را بر اختلالات تغذیه ای کودک می گذارد. این عمل باعث آسیب به سلامتی کودک دلبند شما می شود.

پروتئین مورد نیاز برای سلامت کودک

پروتئین دارای منبع گیاهی و حیوانی است.

 1-منبع حیوانی آن شامل :گوشت قرمز گوساله، گوسفند و گوشت سفید مرغ،ماهی، شیر، تخم مرغ و لبنیات است.

2-پروتئین گیاهی هم در حبوبات،غلات و مغزها یافت می شود. 

در مجموع پروتئین های حیوانی از نظر سازندگی و تولید هورمون برای رشد کودک بسیار لازم می باشد! پروتئین های گیاهی به دلیل کم بودن اسید آمینه های موجود توصیه می شود به صورت ترکیبی و مخلوطی از حبوبات و مغز ها یا غلات و حبوبات مثل عدس پلو برا کودک درست شود.

کربوهیدرات منبع سلامتی کودک

برای رشد و سوخت و ساز بدن کودکان و نوزادان باید از مواد نشاسته ای و پرانرژِی مثل: نان،ذرت،ماکارونی،آرد،گندم،جو به وفور استفاده کرد.

 از نظر جدول غذایی کربوهیدرات ها در ابتدای هرم تغذیه و جزو اصلی ترین سبد منابع غذایی بشمار می روند. در مصرف آن دقت شود چون افراط آن موجب اضافه وزن می شود.

کمبود ویتامین مانع رشد

ویتامین مورد نیاز کودک به دو دسته :

1- ویتامین A برای رشد قدی کودک بسیار موثر است. کمبود آن تاثیر مستقیم بر قد و استحکام استخوان ها می گذارد. جیگر،زرده تخم مرغ،شیر،لبنیات،و بعضی از منابع گیاهی آن شامل: سبزیجات برگی ،هویج،گوجه،هلواست که همراه دیگر مواد غذایی تامین شود.

2-ویتامین D از طریق تابش خورشید به پوست در بدن تولید می شود. با توجه زندگی آپارتمانی خانواده باید از نظر دریافت نور طبیعی به صورت روزانه یا هفتگی برای کودک خود برنامه ریزی کنند. تا مقدار کافی را در بدن دریافت کند.

کلسیم و شکل گیری استخوان

سلامت کودک در حال رشد به سرعت نیاز به استخوان سازی دارد. دریافت کلسیم و فسفر از  شیر، لبنیات به دست می آید.شیر علاوه بر خواص بسیار که دارد. اشتراک پروتئین و ویتامین ها در شیر و دریافت کلسیم برای کودک هم نقش قابل توجهی دارد.

 در کنار او اسفناج،مواد دارای ویتامین C،اسفناج و انواع سبزیجات بسیار حیاتی است. شما پدر مادر های عزیز می توانید به راحتی  برنامه ریزی مواد غذایی را در طول هفته به صورت دوره ای برای کودک خود سرو انجام داده یا از مشاوره های پرستاران کودک و مادران  که تجربه بیشتری دارند استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *