پرستار در منزل, پرستار سالمند

مراقبت سالمند توسط پرستار سالمند امکان پذیر است؟

شاید برخی از افراد به اشتباه تصور کنند که دوره ی پیری و سالمندی به معنای آن است که فرد به طور کل سطح فعالیت فیزیکی و جسمانی اش را از دست خواهد داد و مراقبت سالمند به معنای آن است که تمام کارهای آنان را بر عهده گیریم،اما حقیقت آن است که این تصور کاملا اشتباه است و در سن میانسالی و بازنشستگی نیز باید افراد با هدف داشتن زندگی سالم،برنامه ها و فعالیت هایی را که به آنها علاقه دارند را متناسب با توان حرکتی خود،با کمک افرادی متخصص  مثل پرستار سالمند بدون انکه به سلامت انسان آسیب وارد شود،انجام دهند.

ارتقا سطح فعالیت در میانسالی

امروزه شاهد آن می باشیم که محدودیت های حرکتی میانسالان و آسیب دیدگی به اعضای بدن انسان باعث شده است تا افراد خانواده و نزدیکان آنان نیز برای مراقبت سالمند با مشکل مواجه شوند.حتی در مواقعی نیاز،عدم آگاهی و اطلاع از چگونگی برخورد و مراقبت سالمند باعث میشود تا آسیب های شدیدتری به جسم انان وارد شود و حتی در مواقعی نیز چنین اتفاقاتی، آزردگی خاطر و آسیب روحی را به همراه دارد.

پرستار سالمند در چه شرایطی باید به مراقبت سالمند بپردازد؟

  • التهاب مفاصل
  • پوکی استخوان
  • شکستگی لگن
  • سکته
  • پارکینسون
  • مراقبت سالمند در چنین شرایطی،اهمیتی دو چندان پیدا میکند و باید از روش های موثر و جدیدی کمک گرفت تا محدودیت های حرکتی سالمند باعث آسیب به روحیه و عواطف او نشود.به کمک فعالیت های ورزشی جدید و سالم متناسب با نوع بیماری فرد،می توان سبک زندگی سالم را وامید را در روحیه ی میانسالان به جریان انداخت.

بهبود سطح فعالیت میانسالان توسط پرستار سالمند

همانطور که میدانید برخی از سالمندان به دلی شرایط جسمانی حساسی که دارند باید به طور مداوم در بستر باشند.بعضی دیگر از سالمندان نیز میتوانند تا حدودی برخی از فعالیت های حرکتی را انجام دهند.پرستار سالمند که مراقبت سالمند را بر عهده دارند،در این زمینه کاملا حرفه ای عمل میکنند و با توجه به شرایط جسمانی مختلف افراد میانسال،فعالیت ها ورزش هایی را متناسب با محدودیت هی جسمانی انان در نظر میگیرند تا به طور میاین سطح فعالیت آنان افزایش پیدا کند و دچار آسیب پذیری بیشتری نشوند و روحیه و عواطف آنان تا حد زیادی ارتقا پیدا کند.

توجه داشته باشید که پرستار سالمند به طور مناسب و تخصصی کار هرکسی نمی باشد و نیاز به افراد آموزش دیده و تخصصی دارد که در این زمینه کاملا حرفه ای عمل کنند.

اصول اساسی مراقبت سالمند و ارتقا سطح فعالیت سالمندان

1.فعالیت منظم فیزیکی و پیشگیری از صدمات:

متخصصانی که وظیفه ی پرستار سالمند را برعهده دارند،هدف اصلی انسان از در نظر گرفتن برخی از فعالیت های فیزیکی برای افراد میانسال آن است که بتوانند به تدریج و در طولانی مدت از آسیب پذیری بیشتر این افرا جلوگیری کند و با ایجاد محیطی امن،بهترین شرایط را برای انجام فعالیت های انسان بوجود آورند.

پیشگیری از صدمات در اکثر مواقع با انجام حرکات کششی و عضلانی سبک قابل دستیابی میباشد.

2.برنامه پیاده روی خارج از منزل برای میانسالان:

بر اساس تحقیقات محققان برنامه ریزی روزانه برای سالمندان و بیرون بردن و تفریح آنان در محیط های سبز و طبیعی برای سالمندانی که تا حدودی توانایی راه رفتن و پیاده روی دارند،بسیار موثر میباشد.

یک پرستار در منزل از هر لحاظ به سلامت جسمی و عواطف میانسالان توجه دارد و اصولا محیطی را برای انجام فعالیت های روزانه انتخاب میکنند که از نظر دسترسی و امنیت،کاملا برای سالمند مناسب باشد و ناهمواری و خطرات احتمالی سالمند را تهدید نکند، نیمکت یا پله ای وجود داشته باشد که در صورت خستگی مفرط مسن،سریعا بتواند بنشیند و استراحت کند.

3.تشویق برای داشتن تحرک:

با توجه به اهمیت بالای فعالیت های بدنی مناسب در طول روز برای سلامت میانسالان ،لازم است تا افرادی که وظیفه پرستار سالمند را بر عهده دارند آنان را تشویق کنند و روحیه ی لازم را برای انجام فعالیت های منظم و مستقل به آنان بدهند.

سالمندان دارای روحیه ی حساسی می باشد و نیاز است تا پرستاران فعالیت هایی را برای آنان درنظر بگیرند که شرایط جسمانی آنها را در معرض آسیب پذیری قرار ندهد.

4.حفظ تناسب وزن و اندام:

افراد متخصصی که پرستاری از سالمند را بر عهده دارند،اصولا به تناسب وزن فرد سالمند توجه می کنند و وزن آنان را نسبت به قد آنها محاسبه می کنند.در حالت کلی اگر فرد میانسال دارای محدودیت غذایی نباشد،پرستاران به صورت روزانه مقدار زیادی از مواد مغذی و معدنی را در برنامه غذایی میانسالان با مشورت پزشک میگنجانند،به گونه ای که علاوه بر حفظ سلامت فرد،تناسب وزن او نیز حفظ شود تا بتواند فعالیت های روزانه اش را بدون مشکل انجام دهد.

خدمات پرستاری ناجی با توجه به سابقه ایی که در زمینه های تخصصی پرستار سالمند، پرستاری از بیمار، و پرستار کودک و پرستار نوزاد دارد. شما را در انتخاب پرستار مطمئن و مناسب با درخواست شما راهنمایی می کند. همچنین شما عزیزان می توانید به صورت رایگان و 24 ساعته با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا بهترین مشاوره را در زمینه خدمات پرستاری از مرکز پرستاری ناجی دریافت کنید.

02188464000

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *