پرستار سالمند

اهمیت استقلال و نگهداری سالمند

اهمیت استقلال سالمند در منزل

طبق نتایج تحقیقات و مشاهدات بسیاری از متخصصان میتوان به خوبی به این نکته اشاره کرد. که یکی از اصول اساسی نگهداری سالمند ان است.که به او این احساس را القا کنید که تواناییش را از دست نداده و می تواند برخی از نیازهایش را خودش برطرف کند.

هیچ گاه نباید فراموش کنید برخورداری از حس احترام و عزت نفس برای سالمندان بسیار با اهمیت است. در تمامی مواقع حتی زمان هایی که کلافه و خسته می باشید باید این موضوع را رعایت کنید و احساسات آنان را جریحه دار نکنید.مسلما بسیاری از افراد با وجود دغدغه های کاری و مسائل خانوادگی که دارند. می توانند به خوبی از پس مراقبت از  سالمند برایند و در این زمینه علاوه بر آنکه با مشکل مواجه می شوند،سالمند نیز افسرده و دل آزرده میشود؛چرا که احساس احترام نخواهد کرد و به مرور زمان عزت نفس و استقلال فردی اس را از دست خواهد داد.

یکی از بهترین راه حل هایی که در چنین مواقعی میتوان از آن استفاده کرد. کمک گرفتن از یک پرستار سالمند می باشد.یک پرستار حرفه ای به خوبی یا اصول و مفاهیم نگهداری سالخوردگان آشنایی دارد و میتواند به خوبی از عهده ی وظایفش برآید. کسانی که از پرستار در منزل کمک می گیرند علاوه بر انکه میتوانند از جانب سالمند خود آرامش خاطر داشته باشند میتوانند به کارهای روزانه شان بدون دل نگرانی رسیدگی کنند.پرستاران متخصص در این زمینه به خوبی با باید ها و نباید های مراقبت از سالمند آشنا هستند و بیشتر وقتشان را در کنار سالمندان میگذرانند و می توانند نیازهای جسمی و عاطفی آنها را برطرف کنند.

همانطور که گفتیم یکی از اصلی ترین نیازهای سالمندان داشتن عزت نفس میباشد. و این احساس تنها در شرایطی ایجاد میشود که فردی که وظیفه ی نگهداری سالمند را بر عهده دارد.شرایطی را ایجاد کند تا فرد سالمند بتواند برخی از کارهای خودش را انجام دهد و تا حدودی استقلال فردی اش حفظ شود.فرقی نمیکند که این کار چه باشد،هرچقدر هم که کوچک و کم اهمیت بنظر برسند،باعث ایجاد احساس استقلال فردی و عزت نفس در افراد میانسال می شوند.

نگهداری سالمند با هدف استقلال فردی توسط پرستار سالمند در منزل

شاید اکنون این سوال برای شما ایجاد شود که آیا ایجاد احساس استقلال فردی در افراد میانسال تنها مربوط به کارهای فیزیکی است؟یک پرستار با رعایت چه مواردی در نگهداری سالمند میتواند باعث ایجاد احساس استقلال در روحیه ی آنان شود؟

ایجاد استقلال فردی تنها به موارد و کارهای فیزیکی سالمند مربوط میشود.یک پرستار متخصص با استفاده از اصول مراقبت از سالمند می تواند با رفتارها و کارهایی که انجام می دهد باعث ایجاد احساس استقلال فردی در سالمندان شود،به چند نمونه از این موارد دقت کنید:

1.دادن حق انتخاب به سالمندان:

هنگامی که یک مراقب بیمار در منزل،در حال انجام وظیفه است میتواند از خود سالمند نیز نظر بخواهد و به او این اجاره را دهد تا در برخی از موارد خودش تصمیم بگیرد .اصولا مراقبت از  سالمند یک شغل کاملا حرفه ای به حساب می آید.افراد فعال در این زمینه باید بتوانند با میانسالان ارتباط برقرار کنند و با صبر و حوصله با آنان رفتار کنند.توجه داشته باشید که سالمندان نیز در دوران جوانی خود افرادی فعال در سطح جامعه بوده اند. نادیده گرفتن آنها در سنین بالا باعث افسردگی و از دست رفتن حس عزت نفس آنها میشود.

2.کمک به بهبود قدرت حافظه:

پرستاران فعال در این حرفه به خوبی می توانند با سالمندان ارتباط برقرار کنند.  با تشویق انها به فعالیت هی ذهنی و جسمی باعث ایجاد نوعی احساس احترام در آنها شوند. با کتاب خواندن و صحبت کردن در مورد فیلم ها و مجلات میتوان علاوه بر تقویت قدرت حافظه میانسالان به آنها کمک کرد تا قدرت کلام و ارتباطاتشان را از دست ندهند.

3.ایجاد هدف:

یکی از مهم ترین نکات در نگهداری سالمند آن است که برای انها هدفی را مشخص کرد. و به آنان کمک کرد تا به هدف تعیین شده نزدیک شوند.امید و اهداف در زندگی همه انسان ها باعث پیشرفت و شور اشتیاق برای ادامه ی زندگی میباشد،میانسالان نیز نیاز دارند تا اهدافی داشته باشند(هرچند کوچک)و برای آن تلاش کنند و در این مسیر کسی کنار انان باشد تا احساس تنهایی و بی کسی نکنند و در میان راه از ادامه ی مسیر منصرف نشوند.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان مرکز پرستاری ناجی و اطلاع از شرایط بیمار و سالمند خود می توانید به صورت 24 ساعته با شرکت تماس گرفته و سوالات خود را بپرسید.

02188464000

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *