پرستار کودک, سلامت کودک

5 نکته برای از پوشک گرفتن کودک

چجوری برای از پوشک گرفتن کودک تلاش کنیم؟

پوشک گرفتن کودک از گذشته تا کنون آداب و رسوم های مختلفی داشته است. والدین بخصوص مادر باید مهارت از پوشک گرفتن کودک را فرا بگیرد و با علم و آگاهی از شرایط این کار را به مرور انجام دهد تا کودک خود را با این چالش جدید هماهنگ کند.

1- در هنگام دستشویی رفتن کودک خشونت ممنوع!

برای آموزش چگونگی استفاده کودک از دستشویی و از پوشک گرفتن کودک راه درست و بهداشتی آن به هیچ وجه از تنبیه و مجازات استفاده کنید. زیرا نتیجه کاملا برعکس می شود و کودک از این اقدام فرار می کند. در بعضی موارد مشاهده شده کودک برای رفتن به دستشویی دچار یبوست یا مشکلات ادراری می شود. بهترین کار این است که با صبر و حوصله و صحبت و حتی تشویق کودک همراه باشد که این هم به نفع اوست هم به نفع والدین که هرچه زودتر کودک به طور عالی از دستشویی استفاده کند.

2- کودک من چه زمانی آمادگی ترک پوشک را دارد؟

اگر کودک شما خودش خواست یا با شما در میان گذاشت که می خواهد از دستشویی استفاده کند. یا با بازی و ادای کسی که به توالت می رود را درآورد باید بسیار هوشیار باشید چون آمادگی شروع آموزش و پذیرش این مطلب را دارد. اکر هم بسته به شرایط سنی و درک خود تشخیص دادین که کودک می تواند بپذیرد که از پوشک گرفته شود و از دستشویی استفاده کند او را راهنمایی کنید ولی تحت هیچ شرایطی از اجبار و تحت فشار قرار دادن کودک استفاده نکنید.

به مرور با بررسی شرایط باید به فرزندتان دستشویی رفتن را بیاموزید.

3- آموزش دستشویی رفتن کودک را چطوری شروع کنیم؟

غالبا ممکن است کودک پس از آمادگی برا یاد گرفتن پروسه دستشویی رفتن بازم از آن به علت بازیگوشی، ترس، و هرچیز دیگری جا زده و موافق به انجام آن نباشد. این امر روزها و ماه ها زمان می برد ولی باید همواره والدین به طور دوره ایی به آموزش و متقاعد کردن او ادامه بدهند. در بعضی موارد حتی کودک تمام موارد را درست انجام داده و دستشویی می کند و شما فکر می کنید از کودک از پوشک گرفته شده و مشکل حل شده است، ولی پس از چند روز یا هفته که کنترل مثانه خود را داشت دوباره کودک به حالت اول برمی گردد و برای استفاده از پوشک نزد شما می آید. نگران نباشید این واکنش ها طبیعی است چون قطعا پوشک شرایط راحت تری را برای کودک رقم زده و دستشویی رفتن برای او کاری جدید و سخت است. باز هم بهترین کار ممارست، صبر و حوصله، و صحبت و همراهی والدین با کودک است.

.

4- راه حل برای دستشویی رفتن کودک چیست؟

ابتدا اگر خود کودک خواست به دستشویی برود یا احساس کردید که آمادگی لازم را دارد به او اجازه دهید. با صبر و آرامش و تشویق به کودک نحوه درست دستشویی رفتن را آموزش دهید.

در هنگام دستشویی کردن به او احساس امنیت داده و اجازه دهید سیفون را خودش بکشد و تمیز کند همچنین برا پوشیدن شلوار کودک را کمک کنید. از سوالات استرس زا دوری کنید مثل نمیخوای این کار و بکنی؟ چرا حرف گوش نمیدی؟ زود باش! و … خودداری کنید.

در آخر اگر می توانید از والدین خود، اطرافیان یا پرستار کودک در منزل کمک بگیرید تا این پروسه زودتر و بهتر انجام پذیرد تا کودک آمادگی لازم را برای از پوشک گرفتن و دستشویی رفتن داشته باشد.

خدمات پرستاری ناجی با توجه به سابقه ایی که در زمینه های تخصصی پرستار سالمند، پرستاری از بیمار، و پرستار کودک و پرستار نوزاد دارد. شما را در انتخاب پرستار مطمئن و مناسب با درخواست شما راهنمایی می کند. همچنین شما عزیزان می توانید به صورت رایگان و 24 ساعته با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا بهترین مشاوره را در زمینه خدمات پرستاری از مرکز پرستاری ناجی دریافت کنید.

02188464000

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *