پرستار در منزل, پرستار سالمند

اهمیت وجود انواع پرستاری در منزل برای سالمندان

پرستاری از سالمند در منزل

توجه به سالمندان در دوره ی میانسالی تبدیل به جزیی از مهم ترین مسائل و دغدغه های مردم شده است. شیوع بیماری های مختلف در سنین میانسالی و ناتوانی های جسمی مختلف آنان باعث شده است تا نیاز خانواده ها به یک پرستاری در منزل بیش از پیش باشد.

با توجه به این نیاز عمده ی جامع،خدمات مراقبتی و خدمات پرستاری نیز به طور چشمگیری گسترش یافته است و رو به افزایش است و هر روزه نیز شاهد ارتقا سطح کیفی این خدات می باشیم.

شاید اکنون این سوال برای شما پیش آید که مراقب بیمار دقیقا چه نقشی در زندگی افراد میانسال خواهد داشت و چه تفاوتی با مراقبان و افراد معمولی دارند؟

برای پاسخ به این سوال شما لازم است تا در ابتدا با تعریف مفهوم پرستار سالمند در منزل آشنا شویم. ارائه ی خدمات مراقبتی و خدمات پرستاری در منزل باعث حفظ شان و منزلت افراد میانسال می شود و آنان امید به زندگی بیشتری پیدا میکنند و کمتر تحت تاثیر افسردگی و امراض روحی قرار میگیرند.از طرفی دیگری سالمندانی که تحت مراقبت تخصصی پرستار در منزل میباشند از لحاظ سلامت فیزیکی و جسمانی نیز شرایط بهتری را تجربه خواهند کرد،چرا که پرستاران و مراقبان متخصص در زمینه ی نگهداری از سالمندان،بهتر از هرکسی میتوانند با بیماری سالمندان برخورد کنند و با مشورت پزشک آنان از روش های مراقبتی ویژه ای متناسب با شرایط آنان،بهره بگیرند.

همانطور که در حرفه های مختلف افراد متخصص و حرفه ای که در آن رشته تحصیل کرده اند،میتوانند ان را به خوبی به انجام برسانند، موضوع نگهداری سالمند نیز جز مسائل بسیار پراهمیتی میباشد که به افراد و پرستاران حرفه ای و متخصص در این رشته نیاز دارد.

دلایل دریافت خدمات پرستاری

1.همه ی افراد(به خصوص سالمندان)در محیط خانه ی خود آرامش دارند و با آن خو گرفته اند،به همین دلیل نیز ترجیح میدهند تا با کمک پرستار سالمند در منزل، مراحل درمانی را بگذرانند.

2.همه ی افراد در خانه ی خود احساس امنیتی بیشتری دارند و سالمندان نیز در محیط خانه راحتتر میباشند.

3.خاطرات و گذشته ی فرد میانسال در محیط خانه هر روز به او یادآوری می شود و این موضوع باعث میشود تا ذهن و حافظه انسان فعال بماند و دچار اختلالات حافظه همچون پارکینسونو الزایمر نشوند.

حتی سالمندانی که دچار بیماری آلزایمر می باشد،امکان درمان آن در محیط خانه بسیار بیشتر از هر محیط دیگری می شود؛چرا که مکررا با مسائل مربوط به گذشت شان روبرو خواهند شد و این موضوع تاثیر عمیقی بر ضمیر ناخودآگاه انسان دارد،بعلاوه توجه داشته باشید که افرادی که دچار اختلالات حافظه می باشد،ممکن است حوادث را به یاد بیاورند اما قدرت  آشنایی آنان با وسایل محیط خانه شان بسیار بالا میباشد و میتوانند بسیاری از نیازهایشان را برطرف کنند.

4.در حالت کلی طبق امار بدست امده از سال های اخیر ،ارائه ی خدمات مراقبتی توسط پرستار در منزل باعث افزایش سطح سلامت سالمندان میشود و به آنان کمک میکند تا کمتر دچار انزوای اجتماعی شوند و احساس تنهایی کنند.

در چه مواردی میتوان از خدمات مراقبتی پرستار در منزل استفاده کرد؟

ارائه ی خدمات مراقبتی پرستاری در منزل برای سالمندان دچار محدودیت های حرکتی دارای اهمیت ویژه] ای می باشد.

سالمندانی که احساس تنهایی و افسردگی دارند.

برای سالمندانی که دچار اختلالات فراموشی و الزایمر میباشند.

در مواقعی که افراد خانواده دچار دغدغه ها و مشکلات زیادی می باشد و فرصت مراقبت از سالمند را دارند.

5.برخی از سالمندانی که دارای شرایط خاص می باشد و نیاز به خدمت تخصصی و خدمات پزشکی و خدمات پرستاری در منزل دارند.

آشنایی با انواع پرستاری در منزل

امروزه شاهد آن باشیم که خدمات مراقبتی پرستار در منزل شامل طیف گسترده ای میباشد و دارای انواع مختلفی است.افراد باید با در نظر گرفتن نیاز اصلی سالمند برای انتخاب پرستاری متخصص اقدام کنند و بهتر است در ابتدا آشنایی مختصری با انواع مختلف آن داشته باشند.انواع مختلف پرستار در منزل به موارد زیر تقسیم میشود:

1.خدمات پرستاران ارائه دهنده ی خدمات پزشکی در منزل:

این نوع از خدمات پرستاری در منزل شامل موارد و اقداماتی می باشد که تاثیر بسزایی در افزایش سلامت سالمندان دارد و در حالت کلی شامل موارد مراقبتی زیر میشود:

*اجرای دستورات پزشک

*تزریق انسولین

*گاواژ و لاواژ

*مراقبت از زخم

*مراقبت از سوند

*تعویض پانسمان

*سرم تراپی

*تزریقات وریدی و عضلانی طبق دستور پزشک

*کنترل درد

*پیشگیری از عفونت

*مانیتور فشار خون، قند خون، ضربان قلب، دمای بدن و تعداد تنفس

آشنایی با انواع پرستار در منزل

2.خدمات پرستاران متخصص در زمینه ی ورزش و تحرک سالمندان:

*کمک به تحرک و قدم زدن در سالمندان

*پوشیدن لباس

*کمک به خوابیدن در تخت خواب

*جابجایی روی ویلچر

*جابجایی از روی تخت روی ویلچر یا صندلی

*غذا دادن به سالمند

3.خدمات پرستاران نظافتی:

*شستن لباس ها

*آشپزی کردن

*بیرون بردن زباله ها

*انجام امور سبک منزل

4.خدمات پرستاران متخصص در زمینه ی روانشناسی:

*مصاحبت با سالمند

*مشاوره در مورد چالش ها و مشکلات سالمند

*از بین بردن احساس تنهایی و گوشه گیری سالمند

*تلاش برای درمان بیماری های مربوط به حافظه و روان،مانند:پارکینسون،آلزایمر و ….

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *