پرستار سالمند

پرستار سالمند شخصی ایست که به صورت دائم یا موقت از فرد سالمند مراقبت میکند و در امور روزمره و نیاز‌های شخصی و درمانی به سالمند کمک می‌کند در واقع کار پرستاری از سالمند که در بسیاری موارد کاری تخصصی است را انجام میدهد.

پرستار سالمند یکی از مشاغل موردنیاز برای جوامع امروزی در کشورهای مختلفی است. از ژاپن گرفته تا آمریکا و انگلیس. این حرفه در ایران با توجه به تغییرات در سبک زندگی و کاهش نرخ باروری، بیش از پیش حس می شود. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی کامل این موضوع بپردازیم.

پرستار سالمند

برخی از سالمندان، به دلیل کهولت سن و شرایط ضعیف جسمانی، نیاز به نگهداری و مراقبت های درست پزشکی دارند یکی از خدماتی که توسط مراکز پرستاری ارائه می شود پرستار سالمند در منزل بوده که با کمک این پرستار مراقبت و نگهداری از سالمندان، مدیریت در درمان بیماری های مزمن مثل دیابت و فشارخون بالا و تنگی تنفس و هم چنین آموزش و مشاوره به اعضای خانواده ی سالمند انجام می شود در نتیجه اعضای خانواده می توانند با اطمینان و بدون هیچ نگرانی و دغدغه ای به امور خود برسند.

آشنایی با شغل پرستار سالمند

افزایش جمعیت در گروه سنی بالای 60 سال در ایران که 10.6 درصد از کل جمعیت را تشکیل می دهد، یکی از مهم ترین نیازهای جامعه است و بایستی فکری به حال آن شود. چراکه دوره پیری، یکی از بازه های زمانی است که انسان ها به مراقبت و حمایت بیشتری در جنبه های مختلف نیاز دارند. به منظور رفع این نیاز، می توان به راهکارهای مختلفی اشاره کرد که از جمله آن باید به زندگی با فرزندان، نگهداری در خانه سالمندان و نیز استخدام پرستار سالمند اشاره نمود.

شغل پرستار سالمند به عنوان یک تخصص مجزا در پزشکی شناخته می شود که به آن Gerontological nursing نیز می گویند. این حرفه به منظور تامین کیفیت زندگی، جلوگیری از بیماری ها، رعایت بهداشت و افزایش سطح عملکرد سالمندان به وجود آمده است که با همکاری این افراد، خانواده ها و جوامع دیگر، خدماتی را ارائه می کند. با توجه به وضعیت جامعه کنونی ایران که نرخ باروری در طول چهل سال گذشته، به یک چهارم تقلیل یافته، اکنون شغل پرستاری سالمند به شدت مورد توجه قرار گرفته است.

پرستار سالمند به چه مهارت هایی نیاز دارد؟

قبل از اینکه بخواهیم به بررسی وظایفی که پرستاران انجام می دهند بپردازیم، بهتر است با مهارت های موردنیاز برای شغل پرستار سالمند آشنا شوید. در این خصوص می توان به موارد زیر اشاره کرد که عبارتند از:

پرستار سالمند
 • برقراری ارتباط موثر: یکی از مهم ترین مهارت هایی که لازم است پرستاران در ارتباط با سالمند داشته باشند، توانایی مراوده با ایشان است. فراهم کردن یک محیط شاد، بالا بردن اعتماد به نفس سالمند و انتقال حس خوشایند به او، برخی از کارهایی است که با این مهارت انجام می شود. از آنجایی که سالمند و پرستار در طول روز ساعات نسبتا بیشتری را سپری می کنند، می بایست در ایجاد یک رابطه صمیمانه و مثبت گام برداشته شود.
 • همدلی: قوه همدلی کردن و درک سالمند نیز یکی دیگر از مهم ترین مهارت هایی است که باید به آن توجه شود. در این صورت، شما می توانید امکان مراقبت باکیفیت تری را از سالمندان داشته باشید و با آگاهی از علایق و نگرانی های وی، کیفیت و خدمات خود را بالاتر ببرید.
 • آشنایی با اصول مراقبت بهداشتی و اولیه: بدیهی است که بخش مهمی از وظایف پرستار سالمند، ارزیابی و پایش وضعیت سلامتی وی است. از سوی دیگر به دلیل بیماری هایی که ممکن است در این سن رخ دهد، پیشگیری و عکس العمل سریع بسیار مهم خواهد بود. درنتیجه لازم است پرستار شما، با اصول مراقبت های بهداشتی و کمک های اولیه آشنا باشد.

 از دیگر مهارت ها و ویژگی هایی که می توان در این بخش به آن اشاره کرد، همچنین باید به وقت شناسی، آگاهی از روش های مراقبت اولیه و تزریق، توانایی جابه جایی سالمند، کنترل استرس و اضطراب در شرایط خطر، مهارت ارائه گزارش و آشنایی با داروها اشاره کرد.

وظایف پرستار سالمند کدامند؟

پرسش مهمی که ممکن است برای شما هم مطرح شود، وظایفی است که پرستار سالمند باید انجام دهد. در این خصوص می توان به موارد زیر اشاره کرد که عبارتند از:

 • مراقبت های شخصی: از آنجایی که ممکن است سالمندان به دلیل تضعیف توانایی های جسمی نتوانند از پس امور خود برآیند، پرستار سالمند می بایست به ایشان کمک کند. در این خصوص می توان به کارهای مختلفی اشاره کرد که از آن جمله باید به حمام کردن و نظافت، لباس پوشیدن، ورزش و قضای حاجت اشاره نمود.
 • تهیه غذا و تغذیه: مورد دیگری که شما باید به عنوان یک مجری نگهداری سالمند به آن توجه کنید، فراهم کردن غذا برای ایشان است. در این خصوص می توان به کارهایی همچون پختن یا آماده سازی غذا، تهیه مواد اولیه، تنظیم یک برنامه تغذیه خوب با کمک متخصص تغذیه و با توجه به وضعیت سلامتی و بیماری های وی اشاره نمود. همچنین در صورت نیاز، لازم است در فرآیند غذا خوردن نیز اقدامات اولیه در زمینه تامین بهداشت شخصی و تغذیه برای ایشان انجام گردد.
 • مراقبت های عمومی: معمولا در برخی موارد، انجام کارهای خانه از جمله امور خانه داری، شستشوی لباس ها، خشکشویی و تمیز کردن خانه و اتاق سالمند نیز از جمله کارهایی است که باید انجام شود.
 • مراقبت های بهداشتی عمومی: از جمله وظایف پرستار سالمند در این بخش می توان به یادآوری زمان استفاده از داروها، قرار های ملاقات، تجویز دارو یا تزریق و تامین دارو اشاره کرد.
 • مراقبت های اجتماعی: گشت و گذار در پارک ها و شرکت دادن ایشان در فعالیت هایی همچون ارتباط با دیگر سالمندها، شرکت در مراسم ها و دیدار با اقوام و نزدیکان نیز برخی از وظایف پرستار سالمند است که می تواند ایشان را درگیر روابط اجتماعی با دیگران نماید.
پرستار سالمند

مراقبت از سالمند

برای مراقبت و نگهداری از سالمندان می توانید از خدمات بیمارستان ها، خانه ی سالمندان و مرکزهای کمک به زندگی و مؤسسات بهداشتی و درمانی استفاده کنید اما اگر بخواهید از سالمندان در خانه ی خود نگهداری کنید می توانید پرستار سالمند استخدام کرده و تمامی این خدمات و امکانات را در منزل خود داشته باشید.

نگهداری از سالمند در منزل

مراقبت و نگهداری از سالمندان در منزل مزایای بسیاری دارد که در این جا به توضیح تعدادی از آن ها می پردازیم:

 • سالمندان معمولا در محیط خانه و در کنار اعضای خانواده ی خود احساس بهتری خواهند داشت
 • صرفه جویی در وقت و هزینه های جانبی مثل رفت و آمد به مراکز پزشکی مختلف و معطل ماندن در صف های طولانی این مراکز
 • کاهش استرس و فشار بر اعضای خانواده و اطمینان از این موضوع که عزیزانشان تحت نظر و مراقبت تیمی متخصص می باشند.
 • ارائه ی خدمات پزشکی و بهداشتی به صورت کاملا تخصصی مثل مدیریت تغذیه و برنامه ی زمانی داروها، کنترل دمای بدن، فشار خون، قندخون و…
 • انجام آزمایشات پزشکی لازم، تزریقات و واکسیناسیون در منزل
 • انجام کارهای روزمره مثل استحمام و بردن به دستشویی و….

پرستار سالمند در منزل

یک پرستار سالمند در منزل می تواند متخصص پرستاری بالینی پرستار سالمند باشند، که شما با توجه به نیازی که دارید می توانید از مهارت و تجربه ی هریک از آن ها استفاده کنید و بسته به شرایط و بودجه ی خود نسبت به استخدام این پرستاران با مدارک تحصیلی متفاوت اقدام فرمایید.

پرستار سالمند

              ” اعزام فوری پرستار سالمند “

          روزانه، شبانه روزی، ساعتی،ماهانه

             پرستاران حرفه ای خانم و آقا

                  مرکز پرستاری ناجی

” درخواست پرستار سالمند  ”           

021-88464000                 

021-88469036                 

وظایف پرستار در نگهداری از سالمند

پرستار سالمندان به افرادی که توانایی تصمیم گیری مستقل برای سلامت و انجام امور خود ندارند کمک می کند تا زندگی راحت تری داشته باشند از جمله وظایف یک پرستار در نگهداری از سالمند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 • مراقبت و نگهداری از سالمند: اولین وظیفه ای که پرستار باید به خوبی آن را انجام دهد، مراقبت از سالمند می باشد مخصوصا سالمندانی که به بیماری آلزایمر مبتلا هستند نیاز به مراقبت بیشتری دارند.
 • مدیریت برنامه ی زمانی داروها و پیگیری درمان: یکی دیگر از وظایف مهم پرستاران افراد سالمند پیگیری روند درمان می باشد هم چنین لازم است میزان داروهای مصرفی و ساعت استفاده از آن ها را به یاد داشته باشد و طبق این برنامه ها روند مصرف دارو دنبال شود.
 • کنترل تغذیه ی سالمند: سالمندان به دلیل شرایط سنی و جسمانی خود بهتر است که از مصرف برخی از غذاها پرهیز کنند پرستار سالمند موظف است که برنامه ی غذایی این شخص را بر طبق شرایط پزشکی فرد تنظیم نماید.
 • رسیدگی به امور رفاهی سالمند: پرستاران می توانند با اجازه ی خانواده ی سالمند او را به گردش و تفریح برده و در فضای خانه یا خارج از آن سرگرمی های موردعلاقه ی شخص سالمند مثل کتاب خواندن یا رفتن به پارک را انجام دهند.
 • رسیدگی به امور نظافتی و بهداشتی سالمند: برخی از سالمندان که توانایی انجام امور شخصی خود را ندارند، می توانند از پرستار برای انجام این امور کمک بگیرند از جمله این امور می توان به استحمام، دستشویی و شستشوی لباس و… اشاره کرد.
 • خدمات خانه داری: اگر سالمند در منزلی جدا از خانواده زندگی می کند، برای انجام کارهای منزل و نظافت آن می تواند از پرستار خود کمک بگیرد.
پرستار سالمند

خصوصیات و ویژگی های اخلافی پرستار در نگهداری سالمند

از دیگر ویژگی های مهم یک پرستار برای مراقبت و نگهداری از سالمندان خصوصیات اخلاقی وی می باشد صبور بودن، خوش اخلاق و مهربان، روحیه ای شاد و سرزنده، خنده رو، وقت شناس، دلسوز، تعهد به اصول اخلاقی و وجدان کاری و…. از جمله ی این خصوصیات می باشد.

استخدام پرستار برای مراقبت از سالمند در منزل

در هنگام استخدام پرستار سالمند برای مراقبت از بزرگان خانواده خود لازم از چندین نکته را در نظر داشته باشید اولا برای ساعت کاری می توانید با پرستار به توافق برسید و اگر وظایف بیشتری در نظر دارید حتما قبل از شروع کار با پرستار در میان بگذارید تا در روزهای آینده مشکلی نداشته باشید.

توجه به مدرک تحصیلی پرستار، میزان سن و توانایی ها و مهارت او در کار، سابقه ی خدمت در این حوزه، مجرد و متأهل بودن و… توجه داشته باشید.

جنسیت پرستار برای نگهداری سالمند در منزل

یکی دیگر از مواردی که بهتر است به هنگام استخدام پرستار سالمند برای نگهداری سالمند در منزل به آن توجه داشته باشید جنسیت پرستار می باشد ممکن است شخص سالمند با پرستاری از جنس مخالف معذب بوده و نتواند همکاری های لازم را با پرستار خود داشته باشد هم چنین به دلایل مذهبی و عرف جامعه رعایت این نکته ضروری به نظر خواهد رسید.

پرستار سالمند، پرستار سالمند در تهران، پرستار سالمند شبانه روزی، استخدام پرستار سالمند، پرستار سامند در منزل

هزینه های پرستاری از سالمند در منزل

هزینه های پرستاری از سالمند در منزل متغیر بوده و به عواملی مانند میزان تخصص و تجربه و ساعت کاری، شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه، محل زندگی شما، نیازهای بیمار، مراقبت های ویژه ای که باید انجام شوند، استفاده از وسایل و اقلام خاص و…. بستگی دارد.

هم چنین می توانید با مراجعه ی حضوری به مؤسسات و مراکزی که ارائه ی دهنده ی خدمات پرستاری در نگه داری از سالمندان می باشند از تعرفه ها و هزینه های پرداختی مطلع شوید علاوه بر این بسیاری از مراکز با داشتن وب سایت و دیگر برنامه های ارتباطی امکان تماس و مشاوره ی غیر حضوری را فراهم کرده اند.

 

در بسیاری موارد پس از بستری نمودن عزیزران خود در بیمارستان طبق قوانین بیمارستان و یا تمایل خودمان میخواهیم فردی از بستگان  بعنوان همراه برای رفع حوایج بیمار در کنار بیمار حضور داشته باشدحضور در بیمارستان بعنوان همراه بیمار تجربه ای است که شاید هیچگاه برای ما پیش نیامده باشد و هیچ اطلاعی از چگونگی آن نداشته باشیم. وظیفه همراهی و مراقبت از بیمار کاری سخت و دقیق میباشد و بستگان بیماران که تجربه حضور در مراکز درمانی را ندارند به ندرت خواهند توانست همانند یک کادر درمانی با تجربه نسبت به رفع تمام نیازهای شخصی و درمانی بیمار اقدام نمایند. ضمن اینکه حضور طولانی مدت در بیمارستان میتواند تاثیرات نامطلوب بر روی زندگی بستگان بیماران داشته باشد. زمانیکه بیمار میبایست برای بهبودی و طی دوره درمان در بیمارستان بستری گردد ما در خدمت شما خواهیم بود. پرسنل آموزش دیده و با تجربه ناجی قادر میباشند در تمام مدت شبانه روز در کنار بیمار شما باشند تا شما بتوانید در آسودگی و راحتی خیال به انجام وظایف دیگر بپردازیدبرای اطلاع از نحوه استخدام همراه بیمار  با کارشناسان ما تماس بگیرید.

پرسش های متداول

برخی دیگر از پرسش های متداولی که ممکن است شما کاربران راجع به حرفه پرستار سالمند داشته باشید، عبارتند از:

پرستار سالمندان می تواند در بخش های مختلفی فعالیت کنند اما عمده ترین محل فعالیت پرستار در منزل است.

بسته به مرکز پرستاری که این خدمات را ارائه می دهد، نیاز خانواده ها و وضعیت سالمند، رقم دستمزد پرستاران متفاوت است. شما می توانید از طریق برقراری تماس با ما، امکان بهره مندی از خدمات نیروی متخصص در این بخش را داشته باشید.