پرستار سالمند, تغذیه مناسب, سالمند

مهمترین نکات در پرستاری از سالمند

مهمترین نکات در پرستاری از سالمند

پرستاری سالمند و مراقبت از سالمند در منزل کاری بسیار دشوار وقت گیر و با حساسیت بالایی است. اکثر سالمندان علاقه دارند اوقات خود را در منزل سپری کنند و پرستاری و مراقبت هم در خانه انجام بگیرد. نکته حائز اهمیت این است که سالمندان به واسطه عزت نفس و سن و سالی که دارند دوست دارند توسط فرزندانشان مورد مراقبت قرار بگیرند و بهتر است توسط نزدیکان و دوستان پرستاری از سالمند صورت پذیرد. اما اگر پرستاری از سالمند توسط اعضای خانواده و نزدیکان ایشان فراهم نبود حتما با استخدام پرستار در منزل و کسی که از همه لحاظ مورد تایید باشد می توانید مراقبت از سالمند را به او واگذار کنید  و همواره بر کار او نظارت کافی را داشته باشید.

بر اساس آمار 66 میلیون سالمند در جهان مورد مراقبت قرار می گیرند این آمار در حالی ست که بیشتر مراقبت ها ثبت نشده بوده و یا به نوعی دیگر انجام می شود. در سالیان اخیر رشد جمعیت سالخورده در اقصی نقاط جهان بخصوص کشور عزیزمان ایران رو به افزایش است. همین مسئله به دغدغه ای برای خانواده ها و مردم ما تبدیل شده است. که  بهترین را پرستاری از سالمند در منزل با رعایت تمام نکات و یا استخدام پرستار سالمند و مراقب سالمند می باشد.

5 نکته  برای پرستاری سالمند

1- مدیریت مصرف داروهای سالمندان

سالخوردگان در سنین بالا انواع و اقسام بیماری ها به سراغشان می آید و متاسفانه تنها راه حل امروزی به دلیل زندگی شهری مصرف دارو ها و قرص های مختلف می باشد. مدیریت و کنترل داروهای سالمند و همچنین اطلاع از خاصیت و ضرر دارو های استفاده شده از مهمترین نکات پرستار سالمند و مراقبین سالمندان است. سالمندان به دلیل فراموشی ممکن است داروهای خود را سر وقت بخورند یا اشتباه و تعداد بالا مصرف  کنند. بیماری های شایع در سالمندان از قبیل چربی خون، فشار خون، مشکلات قلبی، مشکلات تنفسی و… باعث مصرف انواع داروها برای سلامتی آنها شده است.

پرستاری سالمند توسط فرزندان بهترین راه حل برای مراقبت از سالخوردگان است.

2- جلوگیری از زخم و آسیب دیدگی سالمند

راه رفتن و جابجایی در سالمندان اتفاقیست که به دلیل کهولت سن حساسیت بالایی دارد. پرستار سالمند باید به این نکته توجه کنند که با بررسی شرایط  پرستاری سالمند از عصا، واکر، و صندلی چرخ دار استفاده کنند و اگر سالمند مشکلی در راه رفتن نداشت به مراقبت از او بپردازند و از سطح های شیب دار و مناطق برفی و بارانی مراقبت خود را خیلی بیشتر کنند. کوچکترین جراحت و آسیب دیدگی و شکستگی می توان سالمندان را ماه ها گرفتار کند.

3- آلزایمر سالخوردگان

ضعف حافظه و آلزایمر همیشه از مشکلات سالمندان بوده است. برای تشدید نشدن این عارضه سالمندان و خانواده های آنها باید مداوم با پزشک مشورت کرده و با توجه و صحبت و توجه با سالمند بخواهند که به مرور خاطرات و اتفاقات بپردازد و در کنار آن با مراجعه دوره ای به پزشک و پرستاری از سالمندان وضعیت بهبود یابد.

4- ورزش سالمندان

سالمندان به دلیل کم تحرکی و حضور مداوم در منزل و همچنین عدم فعالیت های ورزشی و تغذیه مناسب باعث ضعیف شدن بدن خود می شوند. باید خانواده و پرستار سالمند برای تغذیه و فعالیت های ورزشی آنها برنامه ریزی کنند.

5-حفظ روحیه سالمندان

هم صحبتی و اهمیت دادن به خواسته ها ونیازهای سالمند و همچنین دادن ارزش و حفظ احترام از مهمترین وظایف فرزندان و پرستاران سالمند باید باشد. بسیاری از عارضه ها و بیماری ها تاثیر مستقیم با روحیه و افسردگی سالمندان دارد با رعایت این نکات و ارزش گذاری به سالمندان عزیز و حفظ روحیه و نشاط آنها بسیاری از مشکلات و بیماری ها بهبود می یابد.

مرکز پرستاری ناجی شما عزیزان را در انتخاب پرستار مطمئن و مناسب با راهنمایی می کند. همچنین شما عزیزان می توانید به صورت رایگان و 24 ساعته با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا بهترین مشاوره را در زمینه پرستاری از مرکز ناجی دریافت کنید.

02188464000

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *