استخدام پرستار, پرستار در منزل, پرستار سالمند

هزینه پرستار سالمند در منزل به صورت پاره وقت و تمام وقت چقدر است؟

هزینه پرستار سالمند در منزل به صورت پاره وقت و تمام وقت چقدر است؟

افراد سالمند برای ادامه زندگی‌شان به صورت مستقل و ایمن در منزل، نیاز به نگهداری و مراقبت‌های ویژه‌ای دارند. اعضای خانواده‌شان نیز معمولا به دلیل مشغله فراوانی که دارند، نمی‌توانند 24 ساعته و دائم از آنها مراقبت کنند. حال آنکه اکثرا خانواده‌ها در رابطه با استخدام پرستار سالمند خوب و باتجربه، با مشکلاتی مواجه هستند. یکی از این مشکلات، هزینه پرستار است که تا حدی بستگی به شرایط سالمند و میزان تبحر و تجربه او در زمینه پرستاری دارد.

ممکن است مطلع نباشید، اما هزینه های خدمات مراقبتی و بهداشتی روز به روز در حال افزایش است. منتهی شما با مطلع شدن از عوامل موثر بر هزینه پرستاری سالمند در منزل، می توانید بودجه بندی درستی انجام دهید. با دانستن این عوامل، همچنین می‌توانید شرحی از وظایفی که پرستار ملزم به انجام آنهاست را نیز تعیین کنید.

عوامل موثر بر هزینه پرستارسالمند

در ادامه، عواملی که بر هزینه پرستار تاثیر می‌گذارند را معرفی خواهیم کرد و به ترتیب هر کدام را شرح خواهیم داد. این عوامل عبارتند از:

  1. شرایط جسمی و روحی سالمند و نیازهای مراقبتی وی
  2. بیماری‌های سالمند
  3. میزان خدمات درخواستی
  4. مدت زمان درخواستی حضور پرستار (پاره وقت یا تمام وقت)
  5. آدرس و محل سکونت

هر یک از این عوامل بر هزینه پرستار تاثیر می‌گذارند و به نوبه خود می‌توانند سبب کاهش یا افزایش حقوق او شوند. ضمن اینکه هر چقدر میزان کار درخواستی شما از پرستار بیشتر باشد، حقوق او به مراتب افزایش می‌یابد. همچنین این موضوع که شخص سالمند تنها یا با خانواده خود زندگی می‌کند، بر میزان کار درخواستی از پرستار اثر می‌گذارد.

1. شرایط جسمی و روحی سالمند و نیازهای مراقبتی وی

شرایط سالمند از عوامل تعیین کننده بر هزینه‌ی پرستاری می‌باشد. ممکن است سالمند دچار مشکلات جسمی یا بیماری خاصی نباشد و صرفا به یک هم‌صحبت احتیاج داشته باشد. اما زمانی که بیمار شرایط جسمی مناسبی ندارد و به دلیل ناتوانی جسمی به راحتی نمی‌تواند حرکت کند، پرستار در واقع عصای دست سالمند می‌شود. پرستار برای جلوگیری از زخم بستر گرفتن و تحلیل عضلات سالمند، باید هر زمانی که احتیاج به راه رفتن داشت، او را یاری کند و در باقی مواقع نیز، در صورت نیاز به استحمام و غیره، کمک دست او باشد.

 

زمانی که سالمند شما مشکل جسمانی و حرکتی دارد، پرستار باید زمان بیشتری در منزل حضور داشته باشد تا در صورت نیاز بتواند به شخص سالمند کمک کرده و از او مراقبت کند. به همین سبب باید به پرستار هزینه بیشتری پرداخت شود.

2. بیماری‌های سالمند

زمانی که شخص سالمند از بیماری خاصی رنج می‌برد، نیازمند پرستاری و مراقبت های ویژه‌ای است. در نتیجه، پرستار باید به یکسری مهارت‌های پزشکی و درمانی مسلط باشد. این مهارت ها عبارتند از: آشنا به نحوه اندازه‌گیری و کنترل فشار خون و قند (اگر سالمند مبتلا به دیابت است)، توانایی تعویض پانسمان و انجام تزریقات، نظارت بر مصرف داروها. معمولا سالمندانی که مبتلا به بیماری‌های خاص یا مشکلات حرکتی هستند، نیازمند پرستاری و مراقبت تمام وقت دارند. البته اینگونه هم خیال شما راحت‌تر است که شخصی به صورت دائم از سالمند پرستاری می‌کند و همچنین او نیز از اینکه شخصی همواره پیشش باشد، احساس تنهایی نمی‌کند.

هزینه پرستار سالمند در منزل به صورت پاره وقت و تمام وقت چقدر است؟

3. میزان خدمات درخواستی

برخی از پرستاران علاوه بر مصاحبت و هم نشینی با سالمند و مراقبت‌های پزشکی و درمانی ایشان، بخشی از امور منزل را نیز می‌توانند انجام دهند. این بستگی به شما دارد که چه میزان در امور خانه کمک احتیاج دارید. چون هر چقدر از پرستار انتظار خدمات بیشتری داشته باشید، هزینه پرستار نیز بیشتر می‌شود. در واقع، انجام امور منزل اعم از نظافت خانه، آشپزی، پذیرایی از میهمانان و … بر هزینه پرستاری سالمند تاثیر می‌گذارند. اگر شخص سالمند تنها زندگی می‌کند، نیازمند پرستاری است که بتواند بخش زیادی از کارهای منزل را انجام دهد. البته در این مورد نیز با گردآوری یک شرح وظایف مشخص، می توانید هزینه را به گونه‌ای که زیاد نشود برآورد کنید.

4. مدت زمان حضور پرستار (پاره وقت یا تمام وقت)

مدت زمان حضور پرستار در ابتدا به وضعیت جسمی سالمند بستگی دارد. اگر شخص سالمند بیمار باشد و وضعیت جسمانی خوبی نداشته باشد، قاعدتا احتیاج به مراقبت تمام وقت دارد تا پرستار بتواند امور خانه را انجام و از سالمند نگهداری کند. اما بعضا ممکن است شخص سالمند به لحاظ جسمانی مشکلی نداشته باشد و تنها چند ساعت در روز نیاز به مراقبت داشته باشد. در کل هر چقدر مدت زمان حضور پرستار بیشتر باشد، هزینه بیشتری باید به او داده شود. سعی کنید سعی کنید حتما با توجه به شرایط سالمند در رابطه با مدت زمان حضور پرستار و شرح وظایف او تصمیم بگیرید.

ضمنا اگر در منزل شما، شخص یا اشخاص دیگری نیز احتیاج به پرستاری و مراقبت دارند که لازم است پرستار از آنها نیز نگهداری کند و به آنها نیز خدماتی ارائه دهد، باید در ازای هر فرد به پرستار مبلغ بیشتری پرداخت کنید.

5. آدرس و محل سکونت

محل سکونت نیز از عوامل موثر بر هزینه پرستار است. آدرس و موقعیت مکانی منزل شما، تعیین کننده مسافتی است که پرستار روزانه باید طی کند. اگر این مسافت زیاد باشد، هزینه ایاب و ذهاب پرستار نیز به حقوق او اضافه می‌شود. البته با توجه موقعیت مکانی منزل شما، هزینه رفت و آمد پرستار به نوعی جدای هزینه پرستاری در نظر گرفته می‌شود و در این مورد باید با خود ایشان به یک توافق نهایی برسید.

هزینه پرستار سالمند

کنون که عوامل موثر بر هزینه پرستار را شناختید، می توانید بهتر در رابطه با اینکه چه پرستاری برای سالمند احتیاج است و اینکه پرستار چه خدماتی لازم است ارائه دهد، تصمیم بگیرید. اگر شخص سالمند با شما زندگی می‌کند و تنها نیست، پرستار می‌تواند به صورت پاره وقت و در زمان‌هایی که منزل نیستید از سالمند مراقبت کند. مدت زمان حضور پرستار و خدماتی که لازم است ارئه دهد، عوامل بسیار تاثیرگذاری بر هزینه پرستار هستند. هزینه پرستاری که به صورت پاره وقت و روزانه از سالمند نگهداری می‌کند، از 5,000,000 شروع شده و با توجه به میزان خدمات درخواستی، تا 8,000,000 متغیر است. هزینه پرستار سالمندی که به صورت تمام وقت و شبانه‌روزی از سالمند نگهداری می‌کند، از 7,500,000 شروع شده و به نسبت میزان خدمات درخواستی تا 10,000,000 متغیر است.

پرستار سالمند

کلام آخر

در رابطه با استخدام پرستار سالمند به صورت تمام وقت یا پاره وقت، اول حتما شرایط سالمند را در نظر بگیرید. اگر شخص سالمند مبتلا به بیماری است و وضعیت ایشان از لحاظ جسمی و حرکتی چندان مساعد نیست، استخدام پرستاری که هم امور منزل و درمانی ایشان را انجام دهد، می‌تواند کمک بزرگی برای شخص سالمند محسوب شود. ضمن اینکه در مورد هزینه پرستاری و شرح وظایف همچنین می توانید با پرستار به توافق برسید. هر یک از مواردی که نام بردیم، به خودی خود بر هزینه پرستاری سالمند تاثیرگذار هستند. با این حال، اکنون که به عوامل موثر بر هزینه پرستار آگاه هستید، می توانید یک بودجه بندی و برنامه ریزی مناسب داشته باشید و به دقت تمامی شرایط را بررسی کنید.

اینگونه می‌توانید وظایف اضافی را حذف کنید تا هم هزینه پرستار کاهش یابد و هم در زمان صرفه جویی شود. دقت داشته باشید که با توجه به شرایط سالمند و خدمات درخواستی، پرستاری باتجربه را استخدام کنید تا خیالتان از هر جهت راحت باشد. همچنین اگر سالمند احتیاج به مراقبت های پزشکی و درمانی دارد، بهتر است پرستار سابقه کار در مراکز درمانی را داشته باشد یا در این زمینه آموزش دیده باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *