بهداشت, سلامتی, نکات

آیا چاقی با کرونا ارتباط دارد؟

چاقی و کرونا

چاقی یک بیماری متداول و جدی است که باعث به وجود آمدن بسیاری از بیماری های زمینه ایی می شود. چاقی افراد را در معرض بسیاری از بیماری های مزمن جدی قرار می دهد. هم چنین خطر بیماری های شدیدی مانند کووید-19 را در افراد افزایش می دهد.

چاق ها زودتر کرونا می گیرند؟

زمانی که بیان شد چاق ها زود تر کرونا می گیرند این خبر زیاد جدی گرفته نشد. و همه آن را شایعه ایی بیش تلقی نکردند. اما تحقیقاتی در این باره صورت گرفته است.

چاقی و کرونا

  • چاقی خطر ابتلا به بیماری شدید ناشی از کووید-19 را در افراد افزایش می دهد. به همین دلیل حتی افراد دارای مقداری اضافه وزن هم در معرض خظر قرار می گیرند.
  • چاقی خطر بستری شدن در بیمارستان را به علت عفونت ویروس کووید-19 را تا 3 برابر افزایش می دهد.
  • چاقی مفرط با تضعیف سیستم ایمنی بدن ارتباط مستقیم دارد.
  • چاقی ظرفیت ریه های شما را کاهش می دهد و آن ها را همواره پر می کند که باعث می شود عمل تهویه در ریه ها به خوبی صورت نگیرد.
  • افزایش حجم توده بدنی خطر مرگ از ویروس کووید-19 را افزایش می دهد.
  • مطالعات نشان داده که چاقی ارتباط مستقیمی با تاثیرگذاری واکسن بر روی بدن دارد. هر چقدر که شما چاق تر باشید از میزان تاثیرگذاری هر نوع واکسنی بیشتر کاسته می شود.

چه باید کرد؟

چاقی یک بیماری پیچیده است که عواملی زیادی بر آن تاثیر دارد. میزان دسترسی به غذاها و نوشیدنی های سالم و ارزان قیمت، میزان دسترسی به مکان های امن و مناسب برای انجام ادن فعالیت های بدنی و حتی محل زندگی شما بر روی چاقی تاثیر دارد.

تحقیقاتی بر این زمینه صورت گرفته بیان می کند که حتی اختلاف های نژادی هم بر روی چاقی موثر است. اختلاف طبقاتی و عوامل اجتماعی و بهداشتی نظیر: فقر، تحصیلات و مسکن بر روی چاقی تاثیر گذار هستند. به همین دلیل کمپین ها و سازمان های فعال اجتماعی و بهداشتی بر روی رفع اختلاف و موانع تاکیید و تلاش می کنند.

چگونه وزن خود را کاهش دهیم؟

تغییر در راه و روش زندگی و کاهش وزن نیاز به برنامه طولانی مدت دارد. علاوه بر اقدامات سراسری که در مقابله با ویروس کووید-19 باید صورت بگیرد بهتر است روش زندگی سالم را در پیش بگیریم تا از سرعت رشد ویروس کووید-19 کاسته شود.

  • رژیم سالم غذایی: داشتن یک رژیم غذایی سالم همراه با مقدار زیادی میوه و سبزیجات، پروتئین بدون چربی و غلات مقدار قابل توجه ایی کالرب به بدن شما می رساند. این رژیم غذایی برای سلامت شما و پیشگیری از اضافه وزن کمک شایانی می کند. مواد معدنی نیز برای تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار موثر هستند. یک رژیم غذایی سالم می تواند شما را در برابر بیماری های خود مدیریتی مانند : دیابت و بیماری های قلبی ایمن نگه دارد. هم چنین خطر ابتلا به بیماری های خطرناکی مانند کووید-19 را تا حد زیادی کاهش می دهد.
  • فعال بودن: داشتن فهالیت فیزیکی منظم باعث: بهبود کیفیت خواب، کاهش اضطراب و به طور کل احساس بهتر می شود. فعال بودن به کاهش وزن کمک می کند. عملکرد سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. بنا براین احتمال ابتلا به بیماری های ناشی از کووید-19 را می کاهد.
  • خواب کافی: خواب ناکافی معمولا منجر به افسردگی و بروز بیماری های مزمن می شود که در نهایت احتمال گرفتن کووید-19 را بالا می برد.
  • غلبه بر استرس: استرس هنگام شیوع بیماری های عفونی و ویروسی منجر به تغییر در الگوی خواب و غذا، افزایش مصرف الکل و تنباکو و بد تر شدن شرایط سلامتی می شود.

 

با گذشت زمان، این اقدامات می تواند به افراد چاق در جهت بهبود سلامتی آن ها کمک کند. حتی در ادامه منجر به کاهش وزن، کاهش فشار خون، کلسترول و قند خون می شود.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *