پرستار سالمند, سالمند, سلامتی

نشانه های کم آبی در سالمندان کدام است؟

در زمان های مختلف و با دلیل متفاوت انسان دچار کم آبی می شود. این اتفاق باعث می شود بدن عملکرد طبیعی خود را نداشته باشد و به مرور دچار اختلال در عملکرد کلی بدن می شود. کمبود آب در هر انسانی ممکن است رخ دهد اما مسلما کودکان و به خصوص سالمندان آسیب بیشتری می بینند. عفونت های کلیه ای مشکلات معده بی حالی و ضعف از جمله مواردی است که به طور مستقیم با کم آبی در ارتباط است. بر اساس تحقیقاتی که بر 15 هزار سالمند آمریکایی در سازمان بهداشت جهانی انجام شده نشان دهنده این است که 95 درصد مردان و 83 درصد سالمندان دچار کم آبی در بدن خود هستند و این مسئله در کشور ایران هم حتما شایع می باشد و باید توجه ویژه ای به ان داشت.

نشانه های کم آبی در سالمندان

خستگی و بیحالی

سرگیجه

تکرر ادرار

تغییر رنگ ادرار

عطش شدید

چه زمانی باید از پزشک برای مشکل کم آبی در سالمندان استفاده کنیم؟

ضعف و خستگی شدید در سالمند دیده شود.

بیش از 24 ساعت سالمند دچار اسهال باشد.

اگر سالمند مدفوع خونی و تیره یا احساس درد زیاد داشته باشد.

روزانه باید 2 لیتر آب به بدن انسان برسد.

مهمترین دلایل کمبود آب در بدن سالمندان

1- اسهال و استفراغ شدید و ناگهانی

اگر سالمندان به واسطه تغذیه نامناسب و بیماری دچار اسهال و استفراغ شوند مسلما بدن ایشان دچار ضعف و کمبود آب در بدن می شود. بهترین راه حل خوردن مایعات مقوی مثل سوپ، اب میوه، و… می باشد تا در کنار جبران آب از دست رفته انرژِی و کالری هم در بدن سالمند به جریان می افتد.

2- تب و تعریق بیش از اندازه

به واسطه گرمای هوا و همچنین دلایل دیگر مثل ورزش و استرس زیاد سالمندان دچار تعریق و تب شدید می شوند که دقیقا ارتباط مستقیم با کم آبی در بدن سالخوردگان آنها دارد زیرا اگر تب و تعرق در بدن طولانی مدت باشد به مرور احساس ضعف و خستگی و به دلیل از دست رفتن آب بدن پیش می آید.

3- تکرر ادرار

سالمندانی مبتلا به دیابت هستند بیشتر دچار افزایش و تکرر ادرار می شوند و همچنین افرادی که از داروهای خاصی مصرف می کنند برای درمان فشار خون و دیگر بیماری ها در معرض کمبود آب بدن قرار دارند و باید به این مهم دقت داشته باشند.

بهترین راه پیشگیری از کم آبی در سالمندان

برای درمان کم آبی در سالمندان بهترین راه حل مصرف آب و مایعات مقوی در طول رو است و قبل از احساس تشنگی باید آب مورد نیاز برای بدن مشرف شود همچنین از طریق برنامه ریزی و استخدام یک پرستار سالمند و مراقب بیمار می توان به خوبی از کمبود آب بدن سالمند پیشگیری کند.

مصرف چه مایعاتی مناسب سالمندان است؟

نوشیدنی های طعم دار و مقوی

مصرف غذاهای حاوی آب گوشت و مرغ

اجتناب از خوردن کافئین الکل و نوشیدنی های اسیدی

در نهایت می توان برای کم آبی در سالمندان با تشویق آنها به مصرف مایعات و کمک به ان ها و تنظیم برنامه غذایی درست مشکل کم ابی در بدن سالمندان را که بسیار شایع بوده و منجر به ضعیف شدن بدن سالخوردگان نسبت به بیماری ها می شود را کنترل کرد.

خدمات پرستاری ناجی با توجه به سابقه ایی که در زمینه های تخصصی پرستار سالمند، پرستاری از بیمار، و پرستار کودک و پرستار نوزاد دارد. شما را در انتخاب پرستار مطمئن و مناسب با درخواست شما راهنمایی می کند. همچنین شما عزیزان می توانید به صورت رایگان و 24 ساعته با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا بهترین مشاوره را در زمینه خدمات پرستاری از مرکز پرستاری ناجی دریافت کنید.

02188464000

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *