دسته بندی نشده, سلامتی

مراقبت از گیاهان، یادآور مراقبت از خودم است

تاثیر مستقیم نگهداری از گیاهان بر سلامت روان

در روزهای بد روحی و روانی گیاهان آپارتمانی یادآور همدلی و شفقتی است که باید با خودم داشته باشم. من حدود یک سال پیش به جمع آوری مجموعه ای از سبزیجات برای مراقبت از گیاهان، را شروع کردم برخی از آن ها شکوفا شدند اما بیشتر آن ها پس از 6 ماه زنده نماندند.

هر زمان که به گیاهان آب می دهم یا برگ های آن ها را تمیز می کنم به خودم یادآوری می شود تا برای خودم نیز این برنامه های مراقبتی را داشته باشم. برای کسانی که شرایطی مانند اضطراب یا افسردگی را تجربه می کنند کارهای ساده مانند نوشیدن آب، غذا خوردن یا دوش گرفتن می تواند به نبردهای سختی تبدیل شود. مراقبت از گیاهان به انسان ثابت می کند این امور چندان سخت به حساب نمی آید.

چگونه گیاهان به سلامت روان کمک می کنند؟

بر اساس تحقیقات احاطه شدن با محیط سبز و مراقبت از گیاهان به دلیل بهبود کیفیت هوا و القای حس رضایت از محل کار و بازدهی حافظه و میزان بهره وری را بالا می برد. علاوه بر این همان تحقیقات نشان می دهد که مراقبت از گیاهان استرس روانی و فیزیولوژیکی را کاهش می دهد، زیرا چنین تعاملاتی می تواند احساسات آرامش را القا کند.
برای من مراقبت از گیاهان آپارتمانی می تواند طیف گسترده ای از مزایا را به همراه داشته باشد. گاهی اوقات احساس می کنم مراقبت از گیاهان به من هدف می دهد و حتی در مواقع دیگر احساس می کنم کمتر تنها هستم.
به عنوان فردی که برای مبارزه با افسردگی داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی مصرف می کند. روزهایی وجود دارد که از خواب بیدار می شوم و فکر ترک کردن تخت برای من طاقت فرسا است. اما از زمانی که تصمیم گرفتم در منزل از تعدادی گیاه مراقبت کنم انگیزه آب دادن به آن ها بلند شدن از تخت را برایم آسان تر کرده است در این بین سبب شده است که به خودم هم برسم.

بحران همه گیر ویروس کرونا یک وضعیت خاص و نادر در طول تاریخ به وجود آورده است. در حالی که افسردگی به یک وضعیت جهانی تبدیل شده است وضعیت قرنطینه و محدودیت های کرونایی آن را تشدید کرده است. علاوه بر مشاوره و درمان های مشابه می توانید با نگه داری و مراقبت از گیاهان به کاهش این علائم کمک کنید.

فواید مراقبت از گیاهان در منزل

مراقبت از گیاهان به صورت بلفعل دارای یک قدرت درمانی طبیعی است که می تواند به بهبود خلق و خوی شما کمک کند.
گیاهان زیبایی و شگفتی طبیعت را به خانه شما می آورند. گروهی از گیاهان آپارتمانی که در گوشه ای از اتاق شما جمع شده اند احساس وارد شدن به یک جنگل را به شما می دهند. با دیدن رشد گیاهانتان قادر هستید که معجزه زندگی را گام به گام دنبال کنید و ارتباط عمیق تری با طبیعت بر قرار کنید.

گیاهان هر فضای داخلی را زیباتر می کنند و حس راحتی را بیشتر القا می کنند و در نتیجه تماشای یک چیز زیبا شما را مطمئنا خوشحالتر می کند.

جالب تر از همه این ها تحقیق جدیدی است که از خواندن نتایج آن حتما حیرت زده می شوید. هنگام لمس خاک برخی از باکتری های میکروسکوپی خاک وارد سیستم شما می شود. آن ها سروتونین و دوپامین آزاد می کنند این دو هورمون که به نام هورمون های شادی بخش هم شناخته می شوند. باعث ایجاد حس شادی و آرامش در شما می شود. علاوه بر این ثابت شده است که این باکتری های دوستانه سیستم ایمنی بدن ما را تقویت می کنند: دانشمندان معتقدند که خاک می تواند از آسم، آلرژی و سایر بیماری ها جلوگیری کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *