سلامتی, نکات

7 حقیقیت شگفت انگیز خواب

خوابیدن و فواید آن

خواب به طوری کلی سبب می شود که احساس بهتری داشته باشید. اما اهمیت آن فراتر از تقویت روحیه یا از بین بردن گودی زیر چشم است. خواب کافی قسمت اصلی یک سبک زندگی سالکم است و می تواند برای قلب، وزن، ذهن و سایر موارد مفید باشد.

راحت باشید، چرت بزنید.

خواب ناکافی با انبوهی از مشکلات سلامتی از افسردگی گرفته تا بیماری های قلبی عروقی مرتبط است. اطمینان حاصل کنید که به سرعت به خواب رفته اید تا بتوانید شب را استراحت کنید. تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید تا حقایق جالب درباره خوابیدن در با شما در میان بگذاریم.

تقویت حافظه

هنگام چرت زدن ذهن شما به طرز شگفت انگیزی مشغول است. در طول خواب می توانید خاطرات را تقویت کنید و مهارت هایی را که هنگام بیداری آموخته اید، تمرین کنید. (به این فرآیند تحکیم می گویند.)
اگر می خواهید چیزی را یاد بگیرید چه از نظر جسمی و چه از نظر روحی، آن را تا حدی با تمرین فرا می گیرید. اما هنگام خوابیدن اتفاقی می افتد که باعث می شود آن را بهتر یاد بگیرید. به عبارت دیگر اگر می خواهید چیز جدید یاد بگیرید، چه زبان جدید یا تنیس بازی کردن باشد قطعاغ بعد از خواب عملکرد بهتری خواهید داشت.

عمر طولانی

خوابیدن زیاد یا خیلی کم با طول عمر کوتاه همراه است. اگر چه که علت و معلول آن هنوز کاملا مشخص نیست. (بیماری ها ممکن است بر الگوی خوابیدن نیز تاثیر بگذارند.) در مطالعه ایی که در سال 2010 روی زنان 50 تا 79 ساله انجام شد، مرگ های بیشتری در زنانی که کمتر از 5 ساعت یا بیشتر از 6 ساعت و نیم در شبانه روز می خوابند رخ داده است.
خوابیدن هم چنین بر روی کیفیت زندگی تاثیر می گذارد. اگر خواب بهتری دارید مطمئنا زندگی بهتری نیز دارید.

مهار التهاب

التهاب یا بیماری های قلبی، سکته، دیابت، آرتروز و پیری زودرس با میزان و کیفیت خواب مرتبط است. تحقیقات نشان می دهد کسانی که کمتر می خوابند (6 ساعت یا کمتر) سطح پروتئین های التهابی در خون بالاتر از افرادی است که بیشتر می خوابند.

  • گزارشی در سال 2010 نشان داد که پروتئین واکنش پذیر C که با خطر حمله قلبی مرتبط است در افرادی که 6 ساعت یا کمتر می خوابند بیشتر است.
  • افرادی که دچار اختلالات خوابیدن و بی خوابی هستند با بهبود خوابیدنشان می توانند در مسائلی مانند فشار خون و التهابات بهبود یابند.

انگیزه خلاقیت


علاوه بر تحکیم خاطرات یا تقویت آن ها به نظر می رسد اگر قبل از خواب شروع به نوشتن کنید. مغز شما منظم و سازمان یافته تر عمل می کند. که به طور کل سبب افزایش خلاقیت می شود. در هنگام خوابیدن اجزای احساسی حافظه تقویت می شود، که منجر به تحریک روند خلاقیت می شود.

یک برنده می شوید

اگر یک ورزشکار هستید ممکن است تنها یک روش ساده برای بهبود عملکرد شما وجود داشته باشد: خوابیدن. یک مطالعه نشان داد بازیکنان فوتبال کالج که سعی داشته حداقل 10 ساعت در شبانه روز به مدت هفت تا هشت هفته بخوابند میانگین زمان دو سرعت خود را بهبود می بخشند و خستگی روزانه کمتر و استقامت بیشتری دارند.

نتایج این مطالعه نشان دهنده داده های قبل در رشته های تنیس و شنا هم بوده است.

نمرات بهتر

بر اساس مطالعه ایی در سال 2010 در مجله sleep کودکان بین 10 تا 16 سل که دارای اختلال تنفسی در خواب هستند. اختلالاتی من جمله خروپف، بی خوابی، از خواب پریدن و اختلال در تنفس هنگام خواب است. این کودکان بیشتر در زمینه توجه و یادگیری مشکل دارند.

در مطالعه دیگر دانشجویانی که قادر به کسب نمرات کافی و خوب در دانشگاه نیستند تنمرات به مراتب بد تری نسبت به افرادی که خوابیده بودند دارند. پزشکان می گویند: اگر در تلاش برای رسیدن به یک امر ضرب العجل هستید، می خواهید خواب را فدار ماموریت خود کنید، اشتباه می کنید. کمبود خواب به وضوح یادگیری را مختل می کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *