پرستار سالمند

نگهداری سالمند در برخورد با کرونا:

نگهداری سالمند

در ابتدا لازم به ذکر است بیماری کرونا برای برخی افراد بسیار خطرناک است که از جمله آنها سالمندان و افراد مسن هستند. نگهداری سالمند در برابر بیماری کرونا امری مهم و ضروری است چرا که این افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند و بدن آنها حساسیت و واکنش بیشتری در برابر بیماری ها از خود نشان می دهد.

به طور کلی به سبب ضعف توانایی جسمانی سالمندان باید به واسطه اعضای خانواده یا پرستار سالمند صورت بگیرد. افرادی که قادر به این کار هستند در اکثر مواقع به آنها پرستار در منزل می گویند. بیماری کرونا به گونه ای است که اگر کنترل نشود می تواند در کوتاه ترین زمان فرد سالمند را از پای درآورده و منجر به مرگ وی شود.

اولین نکته برای نگهداری سالمند تغذیه مناسب است تا سیستم ایمنی او تقویت شود و شخص از بیماری رهایی یابد حال آنکه آرامش خاطر و دوری از استرس و اضطراب نیز می تواند در سلامت وی نقش مهم و موثری ایفا کند. سلامت روان سالمندان یکی از نکاتی است که باید به آن توجه شود و این امر مانع ابتلای شخص به کرونا می شود و مقاومت وی را در برابر بیماری ها افزایش می دهد.

به طور کلی به منظور تاثیرگذاری هر چه بیشتر اصول و قوانین برای نگهداری سالمند می توان از مراقب بیمار کمک گرفت.همچنین جلوگیری از ابتلا به کرونا و رعایت بهداشت فردی و … لازم است آموزش هایی به آنها ارائه شود که ناگزیر آن اصول رعایت شوند. نکته قابل توجه این است مصرف برخی مواد غذایی که حاوی مقادیری از ویتامین c است می تواند از ابتلای سالمندان به بیماری کرونا جلوگیری نماید.

نکات مهم پیرامون نگهداری سالمند در مواجهه با کرونا:

یکی از اصول مهم برای مراقبت و نگهداری سالمند در هنگام رویارویی با کرونا محدود کردن فعالیت های روزمره آنها و عدم حضورشان در اجتماع و مکان های عمومی است که می تواند از بروز بیماری جلوگیری کند. فراهم کردن شرایط استراحت و خواب کافی می تواند در سلامت وی نقش مهمی داشته باشد و آرامش خاطر او را افزایش دهد که این امر در نهایت منجر به تقویت سیستم ایمنی و ضعف عضلانی می شود.

نگهداری سالمند می تواند به گونه ای باشد که وسایل شخصی وی از دیگران جدا شود و از وسایل حمل و نقل عمومی برای آنها به طور جدی خودداری شود چرا که این کار می تواند سلامت فرد سالمند را به خطر می اندازد. چنانچه سالمندان افزایش وزن داشته باشند باید برای حفظ سلامت خود وزن را کاهش دهند و از مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان و ویتامین بهره مند شوند.

به طور کلی هر گروه و هر مکانی که به نحوی با سالمندان مرتبط هستند باید مورد توجه و اهتمام ویژه ای قرار بگیرند و اولویت با مکانهای تجمعی و تفریحی سالمندان اعم از مساجد، پارک ها، تفریحگاه ها و مراکز ارائه خدمات و مراکز نگهداری سالمند است.

خطرات روحی روانی مواجه سالمند با کرونا

شایان ذکر است یکی از خطراتی که سالمندان را تهدید می کند انزوا و گوشه گیری آنهاست. که می تواند سبب بروز افسردگی،مشکلات قلبی شود که این امر خود در ابتلای شخص به کرونا تاثیر زیادی دارد. از این رو در خانه ماندن آنها به معنای قطع ارتباط با دیگران نمی باشد. بلکه باید به صورت کنترل شده با آنها در تعامل باشید. این یکی از راهکارهای نگهداری سالمند به واسطه اعضای خانواده یا پرستار سالمند است. حفظ سلامت  او در این شرایط از واجبات است.

یکی از نکات مهم برای نگهداری سالمند تشویق و ترغیب وی برای تحرک بیشتر است که می تواند مشکلات و اختلالات را از آنها جدا سازد. برخی از مشکلات همچون زخم بستر و مشکلات قلب و نوار قلب، پوکی استخوان، التهاب مفاصل و…سبب آُسیب جدی به سالمند می شود و همچنین در صورت بروز بیماری ممکن است خسارات جبران ناپذیری بر روی سالمندان و افراد مسن برجای بماند. از این رو برای پیشگیری از کرونا ورزش هایی همچون حرکات کششی یا پیاده روی سبک به آنها توصیه می شود.

در نهایت…

همانطور که می دانید مغز به عنوان مهمترین عضو در بدن شناخته شده است. به گونه ای که دارای توانایی های فوق العاده ای است و افراد همواره باید برای تقویت آن در تلاش و تکاپو باشند. در سالمندان به سبب افزایش سن مغز از توانایی های لازم برخوردار نمی باشد. به همین سبب است به آنها بازی های فکری توصیه می شود چرا که این کار می تواند از ابتلای آنها به عارضه ها و بیماری های جدی همچون کرونا خودداری نماید.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان مرکز پرستاری ناجی و اطلاع از شرایط بیمار و سالمند خود می توانید به صورت 24 ساعته با شرکت تماس گرفته و سوالات خود را بپرسید.

02188464000

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *