پرستار سالمند, پرستار کودک, دسته بندی نشده, سلامتی

قبل، حین و بعد از واکسن کرونا چه باید کرد؟

واکسن کرونا

واکسن Pfizer در حال حاضر تنها واکسن ضد کرونا است که توسط FDA برای استفاده اضطراری تایید شده است. در این مقاله قصد داریم اقدامات قبل، حین و بعد از تزریق واکسن کرونا را مرحله به مرحله برای شما توضیح دهیم.

قبل از تزریق واکسن کرونا چه باید کرد؟

اولین مسئله که نیاز به تامل دارد این است که آیا واقعا شما به واکسن کووید-19 نیاز دارید یا خیر؟ در حال حاضر واکسن کرونا فقط برای کادر درمان و ساکنین خانه سالمندان توصیه می شود. البته این دایره با گذشت زمان و گسترده شدن واکسن کرونا گسترده تر می شود.

واکسیناسیون

مرکز کنترل بیماری ها توصیه می کند در مورد نحوه کار و مزایای واکسن کرونا بیشتر تحقیق کنند. این مزایا شامل کمک به جلوگیری از ابتلا به کووید-19 و ایجاد راهی ایمن برای کمک به ایجاد محافظت در برابر ویروس است. این کار از همه گیری و به خطر انداختن جان انسان ها کمک شایانی می کند. واکسیناسیون جهانی مزایای بی شماری دارد. مهم ترین آن ها را در ادامه آورده ایم:

مزایای تزریق واکسن کرونا

 • واکسن کرونا به شما در جلوگیری از ابتلا به کووید-19 کمک می کند.
  حتی اگر با احتمال خیلی کم به کووید-19 متلا شوید واکسن کرونا از دچار شدن شما به بیماری های سخت تر دیگر جلوگیری می کند.
 • واکسن کرونا یک روش ایمن برای کمک و تقویت ایمنی بدن شماست.
  اگر شما کرونا بگیرید بدن شما به صورت طبیعی شروع به ساختن آنتی بادی می کند و به صورت طبیعی شروع به مبارزه با ویروس می کند. بعد از دوران نقاهت هم آنتی بادی ها در بدن شما ماندگار هستند اما هنوز مدرکی که ثابت کند این اثر طولانی مدت است وجود ندارد.
 • واکسن کرونا یک ابزار مهم برای توقف پاندمی است.

استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی به شما کمک می کند تا در معرض ویروس یا انتشار آن به دیگران باشید اما این اقدامات کافی نیست. واکسن ها با سیستم ایمنی بدن شما کار می کنند پس اگر در معرض خطر قرار بگیرید آماده مبارزه با ویروس ها هستند.

چه اتفاقی می افتد وقتی واکسن کرونا را تزریق می کنید؟

هنگامی که برای واکسیناسیون مراجعه می کنید سازمان بهداشت جهانی توصیه می کند که حتما بینی و دهان خود را بپوشانید و حداقل 6 فوت  (1 مترو نیم) با دیگران فاصله داشته باشید. و این موارد را تا زدن واکسن رعایت کنید.

روند واکسیناسیون واقعی کرونا مشابه زمانی است که شما واکسن آنفولانزا دریافت می کردید. یک نقطه بر روی بازو را با الکل ضد عفونی می کنند و سپس تزریق صورت می گیرد. دکتر شافنر در نیویورک می گوید: زمانی که واکسن کرونا را تزریق کردید از متصدی مربوطه بخواهید تا 15 دقیقه مبه شما اجازه دهد در نزدیک آن محیط بمانید. تا بیینید بدنتان واکنش بدی نشان ندهد. سپس شما یک برگه حاوی اطلاعات در رابطه با واکسینه شما باید دریافت کنید.

بعد از طی کردن این مسیر شما می توانید زندگی شادی را داشته باشید.

چه چیزی بعد ا تزریق کرونا در انتظار شماست؟

تا زمانی که شما برای دومین بار و اکشن کرونای خود را دریافت نکرده باشید نمی توانید انتظار خاصی داشته باشید. معمولا چند هفته بعد از تزریق اولیه باید برای سری دوم بروید. در رابطه با توضیحات و مراجعه بعدی بهتر است حتما با پزشک خود مشورت کنید.

بعد از تزریق واکسن ممکن است شما تعدادی عوارض جانبی را تجربه کنید. مطابق با گزارش سازمانه بهداشت جهانی چند عوترض جانبی که بیشتر از بقیه متداول است را در ادامه ذکر می کنیم:

 • احساس درد در محل تزریق واکسن
 • کبود شدن و تورم در محل تزریق واکسن
 • تب
 • لرز
 • خستگی
 • سردرد
درمان عوارض جانبی پس از دریافت واکسن کرونا

اگر بازوی شما دچار تورم و کبودی شده است سازمان بهداشت جهانی توصیه می کند یک دستمال تمیز، خنک و مرطوب را در ناحیه مورد نظر نگه دارید. اگر دچار تب هم شدید به شما توصیه می کند مقدار زیادی آب بنوشید و لباس های خنک بپوشید. هم چنین اگر احساس درد و ناراحتی داشتید بهتر است در این باره با پزشک خود مشورت کنید، که آیا می توان دارو های بدون نسخه مانند ایبوبروفن و استامینوفن استفاده کنید یا خیر؟

دکتر شفنر می گوید این عوارض به صورت طبیعی باید طی یک یا دو روز از بین بروند. اگر این عوارض از بین نرفتند و شما هم چنان بعد از دو روز قرمز پوست و لکه های قرمز را تجربه کردید بهتر است به ارائه دهنده خدمات پزشکی و بهداشتی نزدیک خود مراجعه کنید.

مطالب مرتبط

0 thoughts on “قبل، حین و بعد از واکسن کرونا چه باید کرد؟

 1. زیبا گفت:

  من واکسن وتزریق کردم فعلا ک مشکل پیش نیومده دوروز

 2. توفیق گفت:

  تاکنون واگسنهای جدید عوارض داشته است واکسنهائی که سنتی از مرده ویروس کرونا درست شده خوب بوده اماتبلیغات درست عکس تبلیغ میکنند یعنی بیزینس همه اخلاقیات را بلعیده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *